Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: Zmiany licencyjne i założeniowe dotyczące programu i kodu

Wróć do listy wątków

1 z 2

Następna

1 z 32: pajper

Drodzy Eltenowicze!
Od wersji Eltena 2.4 Beta 81, doszło do kilku ważnych zmian dotyczących licencji oraz kodu źródłowego projektu.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że społeczność programistów zebranych na Eltenie nie jest chętna współpracować nad kodem. Nie ukrywam jednak, że planuję w najbliższym czasie mocno promować zaangażowanie w tę część rozwoju projektu, zwłaszcza, że po Eltenie 2.4 zamierzam w znacznym stopniu ograniczyć czas spędzany nad rozwijaniem klienta. Dlatego wprowadziłem pierwsze zmiany, które mam nadzieję uproszczą nieco cały proces.

Pierwszym krokiem jest zmiana licencji, na której Elten jest udostępniany. Do tej pory było to Open Public License, licencja otwartego (ale nie wolnego) oprogramowania, która nakładała na programistów szereg wymogów i ograniczeń. Od dnia dzisiejszego kolejne wersje Eltena wydawane są na Powszechnej Licencji Publicznej GNU w wersji 3 (GNU General Public License V3). Najważniejsze założenia tej licencji to dozwolenie na dowolne uruchamianie, modyfikowanie, kopiowanie i redystrybucję oprogramowania pod warunkiem udostępnienia wersji pochodnych na tej samej licencji.

Drugi krok to rozbicie kodu Eltena na dość skomplikowany i przestarzały kod serwera oraz kod klienta. Klient znajduje się tutaj
https://github.com/dawidpieper/elten2
serwer natomiast tutaj
https://github.com/dawidpieper/elten2-server

W najbliższym czasie będę próbował dużą część rozwoju Eltena, wliczając w to zgłaszanie propozycji i błędów, przenieść na GitHuba właśnie, ale szczegóły tych zmian będą ogłoszone w odpowiednim, osobnym temacie.

Z tego miejsca zachęcam wszystkie osoby nieco bardziej techniczne, niezależnie od znanych języków lub technologii, do zapoznania się ze strukturą kodu klienta Eltena i próby jego zrozumienia. Prawdą jest, że na kodzie ciąży 6 lat rozwoju, a pierwsze wersje pisał mający bardzo niewielkie doświadczenie gimnazjalista, ale kod ten jest regularnie uaktualniany i poprawiany. I choć nie spełnia założeń MVC ani innych szablonów projektowych, myślę, że jego choć pobieżne zrozumienie nie powinno już stanowić takiego problemu, jak kilka lat temu.
Wraz z rozwojem Eltena 2.4 staram się kolejne komponenty przepisywać do używania nowego interfejsu zdarzeniowego, zastępując nisko-poziomową pętlę zdarzeń.
Zapraszam do zadawania wszelkich pytań dotyczących kodu źródłowego projektu, również tego, gdzie konkretne elementy Eltena się znajdują i jak coś zmienić. Nie ukrywam, że nie widzę szans na sensowny rozwój tej inicjatywy bez współpracy programistycznej.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i zrozumienie.

Z uszanowaniem,
Dawid Pieper
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
27.10.2020 14:49

2 z 32: daszekmdn

Wątpię, że mniej techniczni ludzie przyjdą Ci na Git huba.

27.10.2020 15:04

3 z 32: Julitka

Czy zgłaszanie propozycji wszelkich będzie mieć miejsce na Githubie?
***Niezależnie od tego, czy zbudujesz swój dom na piasku czy na skale, przyjdzie burza.
27.10.2020 15:39

4 z 32: pajper

Zdaję sobie z tego sprawę, ale mimo wszystko jestem za tym krokiem. Nie ma sposobu, by dalej ogarniać Eltena w obecnej formie i sposobie.
Problemów jest wiele: wielojęzyczność, rozbieżność beta-stable, problem priorytetowania, multibranchingu, multiplatformowości... Teraz sprawnie rozwija się klient na PC, fakt, ale leży rozwój strony i mobilek. Ja tego w obecnej formie w żaden sposób nie ogarnę.

GitHub jest bądź co bądź narzędziem do tego stworzonym. Funkcja, na której mi teraz zależy, to wiązanie PR/I. Polega to na tym, że ktoś otwiera propozycję "Ja chcę mieć, nie wiem, mruczącego kota po wciśnięciu CTRL+SHIFT+C".
No więc ja zaczynam prace nad realizacją, tworzę odpowiednią gałąź i piszę tę funkcję. Ale w pewnym momencie jest problem, bo coś krytycznego nie działa.
Więc przeskakuję na odpowiedni fragment kodu, poprawiam to, co nie działa, wydaję nową betę jedną komendą, bez niedokończonego mruczącego kota.
A teraz załóżmy, że mruczący kot popsuł coś innego, np. nie da się wysyłać wpisów na forum, krytyczna sprawa. Zamiast szukać miejsca, gdzie to nie działa, gdzie było implementowane, na odpowiedniej zmianie robię tylko "revert" i, bum, mruczący kot wyleciał z kodu, a wszystkie inne zmiany zostały.

Korzyści zarządzania kodem w ten sposób jest dużo, dużo więcej.

Poza tym nie ukrywam, że bardzo poważnie biorę pod uwagę, by po premierze 2.4 zrezygnować z rozwijania klienta PC prócz poprawek. Zwłaszcza, jeśli nikt nie będzie chciał podjąć współpracy.
Elten to zbyt wielki projekt na jedną głowę, a ja się zgadzam z tym, co się tu mówi, że mobilki i strona to priorytet.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
27.10.2020 15:49

5 z 32: daszekmdn

NO, to skoro zdajesz sobie z tego sprawę, to za tym krokiem być nie powinieneś :D.
I pewnie spodziewasz siejeszcze, że wszyscy będą pisać w j. Angielskim.

27.10.2020 16:59

6 z 32: pajper

Nie można mieć ciastka i zjeźć ciastka, no chyba, że ma się dwa.
Użytkownicy chcieliby mieć klienta, mobilkę, poprawki, funkcje i jeszcze wiele innych rzeczy, których naraz się zrobić po prostu nie da.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
27.10.2020 17:08

7 z 32: Julitka

Dobrze, Panowie, spokojnie.
Dawidzie, czy dałbyś radę ogarnąć Eltenowi wtyczkę do Githuba?
To jest poważne pytanie do rozważenia.
Dodaję propozycję, aprobuję/nie aprobuję już dodane, dyskutuję, zgłaszam błędy, wszystko na Githubie, ale z wykorzystaniem mechanizmów Eltena?
***Niezależnie od tego, czy zbudujesz swój dom na piasku czy na skale, przyjdzie burza.
27.10.2020 17:21

8 z 32: pajper

To jest bardzo dobre pytanie. Teoretycznie to jak najbardziej możliwe, bo GitHub ma bardzo, bardzo, baardzoo rozbudowane API.
Ale ilość pracy? Nie wiem, zobaczymy, ile zajmie praca nad przyjętymi propozycjami.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
27.10.2020 17:38

9 z 32: Julitka

Więc tak:
Jeżeli to jest feasable, uda się i będzie miodzio.
Jeżeli nie, to będę rękoma i nogami jednak bronić dotychczasowego rozwiązania.
Może bardziej ujednoliconego, może betatesterzy na Gita, ale dotychczasowego.
***Niezależnie od tego, czy zbudujesz swój dom na piasku czy na skale, przyjdzie burza.
27.10.2020 17:42

10 z 32: jamajka

Co za problem. Ci co ogarną na github, a ci co nieogarną zgłaszają np. tu, w odpowiedniej grupie, a może i zgłosi się jakiśjeden techniczny, co to spróbuje ogarnąć i wrzucać na githuba? Ja myślę, żę to jest westia dogadania, zwłaszcza, że i tak raczej dużo nowych propozycji klijentowych nie przewidujesz.
rzeczy niemożliwe od ręki, cuda w przeciągu trzech dni.
27.10.2020 18:56

11 z 32: Paulinux

A może to byłoby zadaniem rady starszych? :)
ENTJ
27.10.2020 19:14

12 z 32: tomecki

Obsługa Github to faktycznie rzecz raczej dla zaawansowanych, przy najmniej w rozumieniu przeciętnego Kowalskiego, użytkowników. Dość często błędy są zgłaszane przez osoby raczej niezbyt doświadczone, które raczej nie będa nawet chciały ogarniać czegoś tylko po to aby zasygnalizować problem. Obawiam się, że jeśli zniknie forum to albo zaczniesz dostawać jeszcze więcej pm, bo na prawdę mało komu będzie chciało się specjalnie zakładać konto tylko po to aby powiedzieć: "tak w sumie to coś nie działa, bo mam jakiś błąd". Większość programów ma możliwość zgłoszenia błędu i tak powinno być jeśli jest to rzecz dla przeciętnego użytkownika, a Elten jako społecznościówka dla niewidomych raczej sporo takich użytkowników zbiera, co z resztą widać w ankiecie.
Może faktycznie dobrym pomysłem byłoby wydelegować kogoś do ogarniania zgłoszeń i przesyłania na Githuba jeśli oczywiście nie będzie się dało zrobić tego jakoś bardziej automatycznie? W każdym razie szary człowiek musi mieć możliwość łatwego poinformowania o błędzie, gdyż inaczej będzie próbował radzić sobie po swojemu, co z reguły nie przynosi niczego dobrego.

27.10.2020 22:59

13 z 32: pajper

Nieco zmieniając temat...
Spytam szczerze. Gdybym opublikował serię dokumentów prezentujących krok po kroku budowanie Eltena z kodu, testowanie, opisał, jak kod Eltena działa, w jakim pliku co jest itp.
Czy ktokolwiek by z tego skorzystał lub chociaż spróbował skorzystać?
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
28.10.2020 10:10

14 z 32: nuno69

Spróbować bym spróbowałem, ale kurde, brakuje mi umiejętności!
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb
28.10.2020 10:12

15 z 32: pajper

Dzięki.
Weź pod uwagę, że bardzo często zgłaszane błędy to banały w stylu zmiany jednej linijki albo wręcz literówki w kodzie. Oczywiście kod trzeba najpierw poznać, ale myślę, że kwestia ogarnięcia, jak wygląda kod Eltena, to max kilka dni. Mówię o ogólnym wrażeniu, nie szczegółach, bo szczegóły to następnych 123456789 dni. :D
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
28.10.2020 10:13

16 z 32: daszekmdn

Nie znam Rubiego, więc nie umiał bym nawet i z tego skorzystać.

28.10.2020 10:14

17 z 32: pajper

To jest akurat dość głupi argument. Języki programowania wszystkie opierają się na bardzo podobnych założeniach, koncepcjach itp. a najlepszym miejscem nauki jest gotowy kod.
Wiem, że nie jesteś programistą profesjonalnym, więc to nie jest personalnie skierowane, ale gdybyś nim został, z pewnością nie raz i nie dwa musiałbyś na wczoraj zrozumieć lub wręcz zmodyfikować program w języku, który widzisz na oczy pierwszy raz.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
28.10.2020 10:17

18 z 32: Julitka

Po co to pytanie?
Ja bym nie skorzystała, bo nie interesuje mnie programowanie, a nie dlatego, że nie interesuję się Eltenem jako takim.
-- (pajper):
Nieco zmieniając temat...
Spytam szczerze. Gdybym opublikował serię dokumentów prezentujących krok po kroku budowanie Eltena z kodu, testowanie, opisał, jak kod Eltena działa, w jakim pliku co jest itp.
Czy ktokolwiek by z tego skorzystał lub chociaż spróbował skorzystać?

--
***Niezależnie od tego, czy zbudujesz swój dom na piasku czy na skale, przyjdzie burza.
28.10.2020 10:31

19 z 32: Paulinux

Pewnie pbawię się tym kiedyś, ale nie deklaruję nic, bo muszę mieć wolną chwilę i więcej weny
ENTJ
28.10.2020 11:36

20 z 32: papierek

Dawid, od razu ci mówię, nikt nie będzie chciał się bawić z gitem. Co powiedzieli moi poprzednicy. Pomimo wielu zalet tego rozwiązania.
po co mi sygnatura?
28.10.2020 12:31

Wróć do listy wątków

1 z 2

Następna

Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper