Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: Skrócony przewodnik po grupach

Wróć do listy wątków

1 z 1

1 z 1: pawlink

W skład portalu Elten network wchodzą następujące podstawowe elementy organizacji dyskusji na forach: grupy rekomendowane, grupy otwarte, grupy zamknięte oraz grupy ukryte.
Grupy rekomendowane to stosunkowo niewielka liczba wszystkich grup, zawierająca jednak najliczniejsze i najistotniejsze dla ogółu społeczności fora. Do grup rekomendowanych należą zatem najbardziej liczne społeczności językowe, grupy dotyczące rozwoju Eltena jako programu i projektu społecznościowego, oraz grupy o najistotniejszej tematyce dla całej społeczności.
Lista grup rekomendowanych ustalana jest przez administrację portalu, na podstawie różnych kryteriów takich jak m.in. popularność, tematyka, opinie użytkowników. Administratorzy grup podlegają pod jednostki zarządcze społeczności językowych, lub pod administrację Eltena (zależności te dokładnie precyzuje "Regulamin użytkowania portalu Elten Network" dostępny na stronie głównej projektu, a także w menu pomoc>Licencja użytkownika po wciśnięciu tabulatora).
Grupy otwarte mogą być zakładane przez każdego użytkownika i mieć dowolną tematykę, oczywiście pod warunkiem spełnienia zasad dotyczących grup zawartych w regulaminie.
Użytkownik tworzący taką grupę automatycznie staje się jej administratorem, a więc uzyskuje tym samym uprawnienia i narzędzia do zarządzania grupą. Jeśli jest taka potrzeba, administrator może dobrać sobie moderatora/moderatorów.
Do grup rekomendowanych i otwartych użytkownik może dołączyć po prostu dodając na jednym z jej forów swój pierwszy wpis.
Do grupy można też dołączyć przez wybranie opcji "Dołącz" z menu, gdy mamy zaznaczoną daną grupę (opcja przydatna zwłaszcza przy grupach zamkniętych i ukrytych moderowanych, do których można dołączyć po zaakceptowaniu przez administrację grupy).
Kolejny sposób dołączenia do grupy to przyjęcie zaproszenia wysłanego użytkownikowi przez jej administrację. Ta ostatnia metoda jest istotna zwłaszcza przy dołączaniu do grup ukrytych.

Tworzenie grupy

Aby utworzyć grupę należy skorzystać z opcji "Nowa grupa" dostępnej w menu, gdy jesteśmy na liście grup.
Po jej wybraniu w polu "Nazwa grupy" należy wpisać nazwę, pod którą grupa będzie widoczna dla użytkowników, w polu "Opis grupy" - opis, charakteryzujący tematykę danej grupy, który będzie odczytywany użytkownikowi po nazwie grupy, następnie z listy należy wybrać język grupy. Kolejne dwa powiązane ze sobą pola to: "typ grupy" oraz "Sposób dołączania do grupy". W pierwszym na liście dostępne do wyboru są dwie opcje: "Grupa ukryta" i "Grupa publiczna". Pozostawienie zaznaczonej opcji "Grupa ukryta" spowoduje, że w drugim polu "Sposób dołączania do grupy" dostępne do wyboru będą dwie następujące opcje: "Grupa zamknięta" (użytkownicy mogą dołączać tylko na zaproszenie), oraz "Grupa moderowana" (administracja zatwierdza kandydatury użytkowników).
Utworzenie ukrytej grupy zamkniętej spowoduje, że ani jej nazwa, ani treść nie będzie widoczna dla użytkowników niebędących jej członkami, a dołączenie jest możliwe jedynie po otrzymaniu bezpośredniego zaproszenia od administracji.
Utworzenie ukrytej grupy moderowanej spowoduje, że jej nazwa, ale nie treść, będzie widoczna na liście dla wszystkich użytkowników, a w menu dostępnym po zaznaczeniu nazwy grupy będzie opcja "Poproś o zapisanie do grupy", dzięki której można wysłać "podanie o przyjęcie" do grupy.
Natomiast po wybraniu opcji "Grupa publiczna" w polu "Typ grupy", w polu "Sposób dołączania do grupy" do wyboru są następujące opcje: "Grupa moderowana" (administracja zatwierdza kandydatury użytkowników), oraz "Grupa otwarta" (każdy może dołączyć).
Ostatnie dwa elementy okna to przycisk "Utwórz grupę" (którego użycie spowoduje utworzenie grupy o ustawionych wcześniej parametrach), oraz "Przycisk anuluj".

Zarządzanie grupą

Po utworzeniu grupy twórca automatycznie staje się jej administratorem. Nazwa grupy pojawia się m.in. na liście "Moderowane grupy" w menu "społeczność", podmenu "Forum".
Będąc na nazwie moderowanej grupy, lecz jeszcze w nią nie wchodząc, w menu jest do dyspozycji kilka opcji, dzięki którym można m.in. sprawdzić listę członków grupy (a wybierając na niej danego użytkownika można go mianować moderatorem, albo ewentualnie zbanować), wysłać zaproszenia, a także zmodyfikować ustawienia grupy wybrane podczas jej tworzenia. Opcja "Modyfikuj ustawienia grupy" może być szczególnie przydatna, gdy np. chcemy upublicznić grupę w późniejszym terminie, a nie chcemy, żeby była dostępna podczas jej organizacji. Wtedy tworząc grupę możemy ustawić np. grupę ukrytą zamkniętą, następnie wykonać wszystkie czynności stanowiące o jej wyjściowej formie i treści, a następnie upublicznić grupę korzystając z opcji "Zmodyfikuj ustawienia grupy" (okno to jest analogiczne do opisanego powyżej okna tworzenia grupy).
Po wejściu w nowo utworzoną grupę jest ona pusta. Aby utworzyć forum do dyskusji należy skorzystać z opcji "Nowe forum" z menu. Po jej wybraniu otworzy się okno, w którym w odpowiednie pola należy wpisać nazwę zakładanego forum, opis dla użytkowników, oraz wybrać z listy typ forum (tekstowe albo głosowe). Po naciśnięciu przycisku "utwórz forum" powinno pojawić się ono w grupie na liście forów. Aby założyć kolejne, należy powtórzyć całą procedurę.
Znajdując się na liście forów, w menu do dyspozycji mamy, oprócz opcji widocznych dla każdego użytkownika, następujące opcje administracyjne odnoszące się do forów:
* "modyfikuj forum" (przy pomocy tej opcji można zmienić nazwę i opis istniejącego forum);
* "Przesuń forum" - służy do zmiany kolejności forów na liście;
* "Usuń forum" - po aktywowaniu zostanie wyświetlone okno z pytaniem potwierdzającym, oraz przyciskami odwołania (domyślnie zaznaczony) i potwierdzenia;
Po utworzeniu wątków na forum do dyspozycji mamy następujące opcje administracyjne odnoszące się do wątków:
* "Przenieś wątek" - po jej aktywowaniu zostanie wyświetlona lista wszystkich administrowanych forów, z której należy wybrać to, na które wątek ma zostać przeniesiony i zatwierdzić "enterem";
* "Zmień nazwę" - po aktywowaniu zostanie wyświetlone pole edycji z bieżącą nazwą, którą można zmodyfikować;
* Usuń wątek - po aktywowaniu zostanie wyświetlone okno z pytaniem potwierdzającym, oraz przyciskami odwołania (domyślnie zaznaczony) i potwierdzenia;
* "Zamknij wątek" - zastosowanie tej opcji spowoduje brak możliwości dodawania nowych wpisów w zamkniętym wątku, aż do chwili ewentualnego ponownego jego otwarcia;
* "Przypnij wątek" - użycie tej opcji spowoduje, że wątek będzie znajdował się zawsze "na górze" listy wątków na forum, aż do chwili ewentualnego ponownego jego odpięcia;
Znajdując się na liście wpisów w danym wątku, w menu do dyspozycji mamy, oprócz opcji widocznych dla każdego użytkownika, następujące opcje administracyjne w podmenu moderacja odnoszące się do wpisów:
* "Edytuj wpis" - pozwala zmieniać treść wpisu;
* "Przenieś wpis" - zostanie wyświetlona lista wątków z administrowanych forów; po wybraniu odpowiedniego i zatwierdzeniu "enterem" wpis zostanie do niego przeniesiony;
* "Usuń wpis" - po aktywowaniu zostanie wyświetlone okno z pytaniem potwierdzającym, oraz przyciskami odwołania (domyślnie zaznaczony) i potwierdzenia;
* "Zmień pozycję wpisu" - umożliwia przesunięcie wpisu w wątku.

29.09.2020 18:16

Wróć do listy wątków

1 z 1


Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper