Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: Trójeczka na horyzoncie

Wróć do listy wątków

1 z 1

1 z 15: pajper

Wraz z wydaniem ostatniej dużej aktualizacji w gałęzi Eltena 2, można powrócić do dawnych planów związanych z wersją 3.
Celowo nie piszę o Eltenie 3, pojawiła się bowiem propozycja zmiany nazwy, która jeszcze nie została przeze mnie rozpatrzona. Możliwe więc, że Elten w swojej przyszłej odsłonie będzie nazywał się inaczej. :)

A co nas czeka w Eltenie 3? To, co już dawno zapowiadałem, czyli wieloplatformowość. Ten sam klient będzie uruchamiany na komputerach z Windowsem, Linuxem i Macem.
Pojawia się tu kilka problemów koncepcyjnych, ale o nich za chwilkę, najpierw o celach.

Mam nadzieję, że dzięki wieloplatformowości Eltena, Elten API stworzy nową okazję dla programistów i może zacznie spełniać swoje pierwotne założenia platformy do pisania gier audio, skoro ta sama gra będzie działała na Windowsie, Macu i Linuxie.
Z perspektywy naszej, Eltenowej, interfejs będzie dokładnie taki sam na wszystkich trzech platformach, bo będzie to jedno oprogramowanie.

Teraz mogę przejść do wspomnianych problemów koncepcyjnych. Najważniejszym z nich jest pisanie.
Na Macu filozofia kursora jest troszkę inna, niż na Windowsie. Najłatwiej byłoby pozostać przy obecnym rozwiązaniu. Nie wiem jednak, czy z perspektywy Appleowców nie będzie właściwsze napisanie odpowiedniej obsługi kursora dla ich systemów.
To na razie pierwsza sprawa do rozważenia.



Mam w każdym razie nadzieję, że za jakiś czas będę mógł przedstawić wersję eksperymentalną nowego klienta, najpierw dla Windowsa, a potem dla reszty platform. :)
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
24.08.2019 17:38

2 z 15: tomecki

Jeszcze taka rzecz do rozważenia. Na pc tych gier jest sporo, może nie jakoś baardzo dużo, ale jednak, ale na mobilki już gorzej. Gdyby była możliwość pisania pod wszystko z Andkiem i IOS tych gierek to mógłby być przebój.

24.08.2019 18:06

3 z 15: misiek

Niee proszę- wszystko wszystkim, ale nie zmieniaj nazwy programu.
Po co na świecie są białe koty? Po to, by czarni też mogli mieć pecha.
24.08.2019 18:18

4 z 15: nuno69

Appleowcy niech się do nas dostują a nie my do ich chorych jakichś wydziwianych OSXowych kursorów któe są lewe.
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb
24.08.2019 18:49

5 z 15: tomecki

Co do zmiany nazwy jestem za i już tłumaczę czemu. W środowisku utarło się, że Elten to takie nowsze Klango i jakkolwiek to odkręcać, skojarzenie zostanie. czywiście tu się pojawia kwestia czy chcemy nowych, bo przecież nowi ludzie, nowe problemy. Z drugiej jednak strony nowi ludzie to większa popularność programu, większy odzew w razie czego i większa baza wszystkiego w jednym miejscu.

24.08.2019 21:58

6 z 15: balteam

3 platformy, nazwa sensowna mogła by inna być, ci co są i tak nie odejdą ze względu na nazwę, a ci co z reklamy mieli przejść przeszli, a nowi dołączą jak się dowiedzą o nowych platformach.
Hehe może jakiś konkurs na nazwę?

Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
25.08.2019 00:29

7 z 15: midzi

@Tomecki, ale Elten przecież jest właśnie takim nowszym klango. Możemy tu sobie zaklinać rzeczywistość, ale pewnych faktów nie zmienimy i nie ma za bardzo czego odkręcać, jeśli sam program nie będzie dawał faktycznie czegoś ekstra, to nadal będzie nowsze Klango. Poza tym pamiętajcie, że Klango źle kojarzyło się bardziej zaawansowanym użytkownikom w Polsce. Z tego, co pamiętam, tacy np. Amerykanie byli bardzo zachwyceni tego typu oprogramowaniem, czemu dawali dowód choćby na podcastach BCT. Marketingowcem nie jestem, ale nie wydaje mi się, żeby zmiana nazwy coś tu dała. Klient na Windowsa będzie jaki jest, Dawid go nie zmieni. Jeśli zostanie zmieniona nazwa, pierwszy użytkownik, który zainstaluje program pod nową nazwą i tak puści w świat info "ej, słuchajcie, to jest znowu jakieś klangopodobne coś" i tyle z tych zmian. A tak zupełnie nawiasem, moje pierwsze skojarzenie z nazwą Elten wiązało się z... Zakładem pogrzebowym. W Iławie jest firma o nazwie Eltel, zajmująca się tego typu usługami. ;)

25.08.2019 19:13

8 z 15: Julitka

Ja niestety widzę to tak:
Nazwa zostaje zmieniona/Ludzie to instalują/Stwierdzają, że "to jest taka jakaś kontynuacja Eltena", który był kontynuacją Klango, a oba te projekty "dla czemuś padły przez tych okropnych programistów".
Albo inaczej: Ludzie instalują tę nowinkę i dowiadują się, że tę nowinkę napisał ten sam pajper, co pisał tego okropnego Eltena, więc kółeczko się zamyka.
Nie wierzę, by "nowi" użytkownicy nie usłyszeli plotek na ten temat.
***Niezależnie od tego, czy zbudujesz swój dom na piasku czy na skale, przyjdzie burza.
25.08.2019 22:23

9 z 15: pajper

To zależy od tego trochę, co uznamy za problem Klango.
Bo jeśli uznamy za niego wiek użytkowników, może coś się uda zmienić.
Jeśli to, że jest to tylko społeczność niewidomków, nic nie poradzimy.
A jeśli uznajemy, że osoby trzymają się z dala ze względu na interfejs, to w dużej mierze mamy do czynienia z fajnym powodem do śmiechu. Bo strona Eltena, może nie piękna, ale jest funkcjonalna, a Klango...
Klango było dopiero bardzo funkcjonalne, strona obsługiwała wszystko, była ładna, nowoczesna, więc...
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
25.08.2019 23:34

10 z 15: mikolajholysz

Z tego co pamiętam stronę Klango, była mniej fajna i mniej poręczna od eltenowej, a ładowała to się dobre 30 sekund.

@tomecki Co do gier na mobilki... tutaj... bardzo, bardzo bym uważał. O ile na Androida spoko, nic nikogo, jak najbardziej, o tyle Appleowi zdecydowanie nie spodobałoby się, gdyby Elten mógł dociągać zewnętrzne programy. Tam wytyczne App Store są dość restrykcyjne. Poza tym, Elten mobilny to nie żaden specjalny interfejs, a zwykła, mobilna appka (i dobrze). Nie daje ona żadnego API, które ułatwiłoby programistom tworzenie takich gier.

Tak swoją drogą, sensowność wyboru Eltena jako platformy do tworzenia gier audio należy jednak zakwestionować. Nie dość, że to znowu rozdrabnia Eltena, który jest społecznością i... czymś totalnie nie związanym, to jeszcze istnieją w obecnych czasach lepsze alternatywy. Ci nowocześniejsi programiści, którzy widzą cokolwiek poza BGT, przenoszą się teraz na ekosystem Javascriptu. Powodów jest wiele, a to tylko niektóre z nich:
* dobrze działający dźwięk binauralny, używalny tak o, bez jakieś większej roboty. Do tego wiele efektów dźwiękowych, typu jakieś wygłuszanie tych, co są za drzwiami itd.
* Windows, Linux, Mac i systemy mobilne, tak o. Wiadomo, na mobilki musimy się pobawić we wsparcie dotyku, ale to jest do zrobienia.
* Gra może działać na wszystkim, w przeglądarce, bez konieczności instalacji. Czy powinna to inna sprawa, ogromne produkcje wiadomo, lepiej pobierać, ale coś odrobinę mniejszego można w ten sposób udostępniać. To nam oszczędza konieczności płacenia appleowi za konto deweloperskie, bo przecież przeglądarka to przeglądarka.
* w miarę łatwa implementacja wielu metod sterowania, od klawiatur, przez pady z wibracjami, po ekrany dotykowe, a nawet sensory typu akcelerometr.
* Ogrom bibliotek. Czego byśmy nie potrzebowali, to są, tak na prawdę, zwykłe appki w Javascripcie, mogące korzystać z ogromnego repozytorium npm. Tak, wiem, Ruby ma Gemy, ale tam są głównie rzeczy kierowane pod Backend. Rzeczy do np. obsługi audio, sensorów, gestów dotykowych i innych takich jest na npm, po prostu, więcej. Nie mówię, że do Rubiego ich nie ma w ogóle, ale Javascript, jako język, w którym takie rzeczy statystycznie pisze się częściej, ma więcej takich możliwości.
* dopiero się tworząca, ale jednak już w jakiś sposób istniejąca społeczność twórców gier audio, i to na całym świecie. Dark Defender, Cyclepath, Beat Star to 3 przykłądy gier od różnych deweloperów, które tworzone są w tych technologiach. Ktoś, kto chce zaczynać ma jednak więcej osób, których można podpytać o poradę itd.
* Ogrom dokumentacji. Gry audio pisane w js używają technologii, które dostępne są w każdej przeglądarce i ładnie udokumentowane. Dźwięk binauralny, gesty itd. dokumentacji jest dużo. Tu, nawet, jeżeli jakaś będzie, to będzie nadal jedno źródło.

O wielu rzeczach pewnie zapomniałem, ale w obliczu takich argumentów, wybór Elten API jako platformy nie ma według mnie sensu.

w związku z przesiadką na Maca, prawie mnie tutaj nie ma. Inne sposoby kontaktu w wizytówce.
28.08.2019 16:23

11 z 15: Zuzler

Nazwę to by było trzeba zmienić z bardziej prozaicznego powodu: Elten jest już zastrzeżony przez inną firmę.

30.08.2019 10:04

12 z 15: balteam

e tam, to nasze obuwie ochronne jest specjalnie dla niewidomych;D
No i to nie jest firma;D
Elten Pajperowy w sensie.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
30.08.2019 16:16

13 z 15: balteam

oo, znalazłem taie ciekawe rzeczy w google
1 Potrzebujesz mapy Elten lub planu Elten? ViaMichelin oferuje mapy Elten w skali od 1:1 000 000 do 1:200 000.
2 nawe w wikipedii mamy Eltena, tylko to coś dla Skrzypenki, bo po germańsku;D
3 nawet pogoda dla Eltena na 25 dni jest;D

Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
30.08.2019 16:30

14 z 15: gadaczka

Skąd się wgl wzięła nazwa Elten?
Dziękuję użytkownikom portalu Elten Link za możliwość obserwowania środowiska niewidomych. Stanowiło to dla mnie etap wstępny do pracy z niewidomymi na żywo.
30.08.2019 16:38

15 z 15: Monia01

Tego chyba sam autor nawet nie wie :D Gdzieś o tym Dawid mówił: albo na blogu, albo gdzieś na forum jakimś.
*** ?? ??
01.09.2019 12:25

Wróć do listy wątków

1 z 1


Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper