Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: jak opisać graf osobie niewidomej?

Wróć do listy wątków

1 z 1

1 z 7: papierek

Witajcie, przychodze do was z taką sprawą, otuż zostałem zapytany na uczelni, jak powinien zostać mi opisany graf w formie tekstowej żebym mógł sobie go wyobrazić i mam wysłać przykładowy opis, żeby można się było na nim wzorować. Macie jakieś pomysły, jak powinienem podejść do tematu? Teoretycznie ja powinienem wiedzieć najlepiej, ale szczerze mówiąc nie mam pomysłu. Wszelkie pomysły mile widziane, pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją. Na co powinienem zwrócić uwagę wykładowcy, co może wydać się oczywiste, a co powinienem napisać?
a, no właśnie, graf ma przedstawiać algorytm dixtry.
po co mi sygnatura?
13.12.2018 12:39

2 z 7: grzezlo

Algorytm Dijxtry jest używany do obliczania najkrótszej drogi w grafach, ale żeby go samego przedstawiać za pomocą grafu...
No cóż, z drugiej strony, przedstawianie algorytmów jako grafy to ciekawa koncepcja: że mamy jakiś punkt programu i pewną ilość rozgałęzień / krawędzi z tego punktu, w których program może dalej iść.
Jeden z problemów ze studiowaniem nauk ścisłych przez niewidomych, to brak nawet prostych narzędzi, które mogłyby w tym pomóc, np. wygodnego edytora równań albo szerzej matematyki.
Drugi problem, to brak wiedzy o istniejących notacjach tekstowych (np. pSpice do opisywania tekstowo układów połączeń elektronicznych, albo verilog czy VHDL w tym samym celu).
No i trzeci, to możliwość konwersji tych notacji na wygodne interaktywne formy np. w najprostszej formie HTML, w bardziej zaawansowanej specjalizowany interaktywny program.
A to tylko wierzchołek góry lodowej.
Fajnie byłoby, gdyby niewidomy student miał łatwy dostęp do istniejących rozwiązań, więc nie musiałby wynajdywać koła na nowo, ale z drugiej strony, sednem informatyki i innych nauk ścisłych jest rozwiązywanie problemów, więc możemy to potraktować jako bonusowy dodatek do niewidzenia, że każde pokolenie na własną rękę te koła musi odkrywać.
Co do grafów, to istnieje tekstowy język Dot [1], właśnie do celu opisywania i renderowania grafów stworzony.
Są też narzędzia do rysowania grafów pracujące przy pomocy biblioteki GraphWiz, bazującej na tym języku, więc osoba adaptująca materiał mogłaby graf narysować w takim programie, upewnić się, że wygląda jak oryginał i wyeksportować do Dot.
Gdyby jeszcze istniało narzędzie, a może istnieje, konwertujące dot na html, gdzie każdy węzeł byłby nagłówkiem pod którym mamy listę linków do innych węzłów, z którym ten obecnie oglądany się łączy, no to nawet sensownie dałoby się to przeglądać.
Kawałki w dot, na podstawie przykładów z Wikipedii (link poniżej).
Graf nieskierowany:
graph graphname {
a -- b -- c;
b -- d;
}
Graf skierowany:
digraph graphname {
a -> b -> c;
b -> d;
}
Graf z atrybutami:
graph graphname {
// This attribute applies to the graph itself
size="1,1";
// The label attribute can be used to change the label of a node
a [label="Foo"];
// Here, the node shape is changed.
b [shape=box];
// These edges both have different line properties
a -- b -- c [color=blue];
b -- d [style=dotted];
// [style=invis] hides a node.
}

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/DOT_(graph_description_language)

13.12.2018 20:52

3 z 7: papierek

pełna zgoda, ale właśnie chodzi o to, żebym mógł najkrótszą drogę w takowym grafie wyliczyć to muszę wiedzieć jak takowy wygląda. I wykładowca chce mi dać graf, który mieliśmy na zajęciach do przeanalizowania żeby na kolokfium dać mi też taki, który muszę rozwiązać.
bo sam algorytm to można rozpisać w tysiącu języków programowania czy nawet w psełdokodzie :) a z tymi technologiami jest taki problem, że co z tego, że ja nawet będę wiedział co i jak, jak wykładowcy nie będą mieli pojęcia jak to adaptować :) a jak już nawet, to nie będzie im się chciało uczyć specjalnie czegoś nowego, żeby dla jednego studenta coś adaptować.
po co mi sygnatura?
13.12.2018 21:17

4 z 7: papierek

źle się wyraziłem mówiąc, że graf ma przedstawiać algorytm, chodziło właśnie o graf, którego najkrótszą drogę mam wyznaczyć
po co mi sygnatura?
13.12.2018 21:20

5 z 7: grzezlo

No i dlaczego ten język dot o którym pisałem, się nie nada?
Skoro się ktoś zajmuje zawodowo grafami, to prawdopodobnie z Graphwiza korzystał, no i dot jest mu znany.

13.12.2018 21:43

6 z 7: papierek

tak naprawdę to ten nasz miły pan profesor rozrysował zawodowo ten graf na tablicy :D
po co mi sygnatura?
14.12.2018 00:24

7 z 7: midzi

Odświeżam wątek. Znalazłem coś takiego:
https://research.csc.ncsu.edu/accessibility/GSK/index.html
Narzędzie do przeglądania ale i tworzenia grafów. Na pierwszy rzut oka, działa.

10.07.2019 02:20

Wróć do listy wątków

1 z 1


Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper