Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: Plany tyflograficzne, odkryć koło na nowo

Wróć do listy wątków

1 z 1

1 z 5: pajper

Kiedy odkrywa się koło na nowo, można wymyśleć przełomowe opony albo stracić lata na zastanawianiu się, jak zbudować tokarkę...

Staramy się stworzyć sposób do szybkiego projektowania planów tyflograficznych. Tak naprawdę takie plany składają się zwykle z kombinacji kilku elementów: linie wyższe i niższe, przerywane, zakośne; kształty geometryczne, napisy.
Program, który rozwijam, przyjmuje pewne informacje o terenie, a na ich podstawie sam generuje stosowną legendę, dobiera odpowiednie linie i tak dalej.
Czy zadziała? Zobaczymy.

Na razie testujemy go na Ostrowie Lednickim w ramach współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


I stąd takie pytanie do was. Plan wyspy, z budynkami, grodem, murami obronnymi i całą resztą.
Co powinno się na nim znaleźć, a co zdecydowanie nie? Jakiej wielkości?

Wiem, że trudno wróżyć z kart i najlepiej byłoby do ręki pokazać obecne prototypy. Niestety nie mam takiej możliwości, no chyba że ktoś chce się umówić w Warszawie, więc muszę bazować na mniej doskonałych metodach.

Chciałbym usłyszeć o tym od drugiej strony.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
13.05.2022 14:16

2 z 5: grzezlo

Ja chętnie się umówię w Warszawie.
1. Co się powinno znaleźć, to zależy jaką funkcję ma spełniać.
Inne elementy są przecież istotne, jeśli chcemy zilustrować jakąś prawdę historyczną, inne, gdy proces jakiś, a jeszcze inne, gdy układ rzek i jezior w okolicy.
Stąd mapy komunikacyjne, administracyjne, fizyczne itp.

2. Czytałem o sofcie do automatycznego generowania map dla niewidomych w formie wydruków 3d na podstawie danych chyba z Openstreetmap, nie mam linka, ale może warto poszukać i jeśli na opensource, to zaczerpnąć.

3. Skoro odkrywamy koło na nowo, to warto może poczytać, żeby wiedzieć, gdzie starzy pobłądzili (smile).
Znalazłem ciekawą publikację w temacie ostatnio[1].

4. Podobny problem, chociaż od innej strony próbuję rozwiązać, ilu ludzi tyle opinii, a kolejne propozycje są fajne, dopóki się ich nie wdroży w prototypie, bo się wówczas okazują takie sobie...
Wydaje się, że jakaś lista kontrolna, która zawierałaby konkretne zadania jakie użytkownik danego czegoś ma przy jego pomocy rozwiązać, może być kluczem do sprawy.
Mając taką listę, oraz jakiś pomysł na mapę, sprawdzamy kolejne punkty listy, czyli zadania, czy dana mapa wykonana wg pomysłu, je pozwoli rozwiązać.
Trochę jak z personami użytkowników, będą różne potrzeby i wynikające z nich różne zestawy zadań kontrolnych, może się okazać, że nie da się ich pogodzić na jednej mapce.
Ale akurat mapka Ostrowa lednickiego nie będzie raczej służyć do planowania trasy z autobusu do jakiegoś urzędu czy pubu, więc sporo zadań kontrolnych odpadnie.
Parafrazując Kobuszewskiego w słynnym skeczu, zapytajmy więc wprost: "Do czego jest dana mapa?"
(ciekawe na marginesie, czy ktoś poda prawidłową, zgodną z odnośnym skeczem, odpowiedź, może być na prv, żeby nie robić offtopa).

[1]: Zasady opracowania map dotykowych dla osób niewidomych ...
https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-60a727a4-0bbc-484a-9a1c-bb7c2fe5cb3c/c/olczyk_zasady_4_2014.pdf


14.05.2022 22:27

3 z 5: pajper

Fakt, moja wina, nie doprecyzowałem.
Interesują mnie, przynajmniej na razie, plany służące zrozumieniu, a nie orientacji. Czyli rzeczywiście plan Ostrowa Lednickiego czy, zupełnie hipotetycznie, układ kopalni soli w Wieliczce, starego miasta w Warszawie czy podzamcza Wawelskiego.
Plany konkretnych stacji, budynków czy miast też pewnie kiedyś znajdą się w sferze naszych zainteresowań, ale jeszcze nie teraz, nie można łapać wszystkich srok za ogony.

Dziękuję za linka, zapoznam się. :)
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
14.05.2022 22:34

4 z 5: grzezlo

No to podbijam pytanie, do czego jest dana mapa, czyli jakie zadania musi pozwalać zrealizować użytkownikowi?
Co to znaczy zrozumienie terenu?


14.05.2022 23:43

5 z 5: pajper

Zrobiliśmy wstępny, pełnoskalowy model Ostrowu Lednickiego. Rozmiar modelu to 24 x 18 cm.
Na modelu nie ma jeszcze oznaczeń w Brajlu. Docelowo widzę tam oznaczenia, a z boku dodatkowo legendę.

W tym momencie niejako stajemy i ogłaszamy, że bardzo chętnie go pokażemy wszystkim zainteresowanym niewidomym, bo zanim pójdziemy z tym dalej, bardzo chciałbym usłyszeć waszą opinię.
Mam swoje zdanie, wiem, co bym sam zmienił, bo nie jest idealnie. Ale najpierw chciałbym też usłyszeć was, bo alfą i omegą nie jestem, a lepiej konsultować teraz, niż później.
Więc jak ktoś chce zajrzeć do nas na Powiśle na oględziny, bardzo zapraszam.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
31.05.2022 22:45

Wróć do listy wątków

1 z 1


Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper