Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: "Trwają badania nad nowym modelem sygnalizatora dźwiękowego. Możesz pomóc!"

Wróć do listy wątków

1 z 2

Następna

1 z 31: pawlink

Przekazuję poniższe informacje, bo wydaje się, że może to być dla nas przydatne i ciekawe:
"Firma Latko projektuje nowy model sygnalizatora dźwiękowego, który może być używany w sygnalizacji drogowej. W celu precyzyjnej odpowiedzi na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku – firma poszukuje chętnych do wypełnienia internetowej ankiety.
Poniżej znajduje się treść prośby od firmy Latko:
„Zapraszamy do udziału w ankiecie przeznaczonej dla pełnoletnich osób z dysfunkcjami wzroku, której wypełnienie powinno zająć kilkanaście minut. Ankieta dotyczy poruszania się w przestrzeni publicznej i wykorzystywania sygnalizacji drogowej, w tym dźwiękowej.
Ankieta jest pierwszym etapem badań związanych z pracami nad nowym modelem sygnalizatora dźwiękowego, pozwala również na zgłoszenie się chętnych osób do udziału w dalszych etapach badań. Będziemy szczególnie wdzięczni za pomoc w udziale w ankiecie osobom starszym, które nie posługują się samodzielnie komputerem. Ankieta jest dostępna pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeMmrb8nSsPRuKluK_lgffzKf7JdS_c9gVJR0blfAiDmIvnZQ/viewform
Badanie realizowane jest przez firmę Latko Michał Latko w ramach projektu pt. „Zaprojektowanie i wprowadzenie do oferty innowacyjnego sygnalizatora dźwiękowego, wykorzystywanego w obszarze przejść dla pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i osób starszych.” w związku z umową o dofinansowanie numer POIR.02.03.05-24-0042/21 programu Dostępność Plus.
Więcej informacji o firmie można przeczytać na jej stronie internetowej."
Źródło tekstu:
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/1988761
Dodaję jeszcze początkowy opis z samej ankiety i rejestracji do dalszych etapów badań, bo są tam istotne informacje, które nie zostały podane w ogłoszeniu:
"Ankieta przeznaczona dla pełnoletnich osób z dysfunkcjami wzroku
Ankieta została przygotowana na potrzeby opracowania nowych sygnalizatorów dźwiękowych towarzyszących sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych. Jest przeznaczona dla pełnoletnich osób niewidzących i słabowidzących oraz z dysfunkcjami wzroku (bez względu na jej przyczynę), które poruszają się, lub w przeszłości poruszały się samodzielnie w przestrzeni publicznej. Ankieta składa się z pięciu sekcji.

Jako że szczególną grupą osób z dysfunkcjami wzroku są osoby starsze, zachęcamy aby wypełnić ankietę także ze znajomymi seniorami, którzy nie posługują się samodzielnie komputerem, a mogą wnieść wartościowe uwagi do wyników.

Ankieta jest anonimowa. Jeśli chcesz wziąć udział w dalszych etapach badań, wypełnij ostatnią, piątą sekcję ankiety.".
"Rejestracja uczestników badania
Jeżeli chcesz wziąć udział w badaniach - wywiadzie bezpośrednim lub grupie fokusowej w gronie osób z dysfunkcją wzroku - na potrzeby projektantów sygnalizacji dźwiękowej dla przejść dla pieszych, wypełnij poniższy formularz.
Badania odbędą się na Śląsku, w Trójmieście i w Zielonej Górze.".

18.02.2022 23:44

2 z 31: Paulinux

Zgłosiłam się. Ciekawe, czy są zainteresowani przyjazdem osób spoza okolicy. Jeśli tak, to może się ugadamy wszyscy, że przyjedziemy w jedno miejsce, żeby się kurde spotkać :D
ENTJ
19.02.2022 00:21

3 z 31: Paulinux

Szkoda, że o lokalizacjach napisałeś na końcu, a nie na przykład w tytule wątku, ale i tak dzięki :)
ENTJ
19.02.2022 00:22

4 z 31: pawlink

No tak, ale właśnie w samej informacji w ogłoszeniu też o tym nie było napisane, a dotyczyła ona przede wszystkim tej ankiety anonimowej, którą może wypełnić każdy, niezależnie gdzie mieszka. Sam na razie też wypełniłem tylko tę część anonimową dla wszystkich, ale również zastanawiam się na ile ma sens zgłaszanie się do tego ludzi z okolic innych, niż tam wymienione, czyli podkreślę tu raz jeszcze, Śląska, Trójmiasta i Zielonej Góry.
Tam w tej ankiecie mowa o tych dodatkowych badaniach i lokalizacjach jakich dotyczą też jest dopiero na samym końcu w ostatniej części, jak już wszystko inne się wypełni. W każdym razie wychodzi na to, że zgłoszenie do tych badań w terenie da się też zrobić później, nawet gdy pierwotnie przy wypełnianiu się to pominęło, w formularzu pod następującym linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMkit6lqWGIzOXJes15mspSSaCga0KLUlShweaCBhZO9Optw/viewform

19.02.2022 01:57

5 z 31: piecberg

A o co chodzi w tym projekcie?
Męszczyźni zdradzają a kobiety są tylko wierne w literaturze.
19.02.2022 07:52

6 z 31: Paulinux

No właśnie o stworzenie jakiegoś nowego sygnalizatora, który będzie remedium na wszystkie problemy. Nie wiem, co można tam zrobić lepiej, ale cóż, są środki z UE, projekcik trzeba zrobić. Znaczy nie neguję, po prostu nie wiem, bo nic o swoich zamiarach w tej ankiecie nie pisali.
ENTJ
19.02.2022 12:08

7 z 31: piecberg

W necie tylko ankieta, jakby się pod ziemie zapadli. Jest informacja chyba o innym projekcie. Podobno wielu ludziom przeszkadza sygnalizacja dźwiękowa na przejściach, więc komunikat o zmianie świateł ukazywałby się na naszym smartfonie.
Męszczyźni zdradzają a kobiety są tylko wierne w literaturze.
19.02.2022 15:01

8 z 31: Zuzler

O Boże mój, jakie to by było niepraktyczne!

19.02.2022 15:23

9 z 31: Paulinux

To by był a masakra. Wyobraź sobie, że masz przejść przez ulicę, ale po to musisz wyciągnąć telefon, odpalić apkę, może jeszcze coś tam zrobić, na przykład potwierdzić lokalizację i dopiero. A wtedy to już światło przejdzie i nawt szybciej będzie na czuja. Już nie móqiąc o osobach starszych.
ENTJ
19.02.2022 15:36

10 z 31: Numernabis

Jeśli chodzi o przejścia dla pieszych najlepszym roziwązaniem byłaby sygnalizacja wibracyjna, te przyciski miałyby na dole przycisk, pod spodem dla niewidomych, po jego przyciśnięciu działałby on tak samo jak ten główny przycisk, ale zacząłby wibrować inaczej na czerwone światło inaczej na zielone, to również rozwiązałoby problem nie tylko tych, którym to przeszkadza, ale inakładających się dźwięków kidy jest w pobliżu kilka innych przejść. Trochę upierdliwe sprawdzanie, choć dla wprawnego ucha ta wibracja byłaby słyszalna.
Można by to rozwiązać nie tyle osobnym przyciskiem, mogłyby wibrować cały czas, a niewidomy może sprawdzić po prostu dotykając od spodu, tam byłaby ta wibrująca płytka.
Znajdź sobie zajęcie, które kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia.
19.02.2022 16:18

11 z 31: Paulinux

Jest takich kilka. Widziałam. Ale czasami jak się spieszysz na przykład to nie chcesz macać słupa tylko mieć informację od razu, więc najlepsze są takie, co i dźwięczą, i pipczą
ENTJ
19.02.2022 17:04

12 z 31: piecberg

Szukanie słupa z przyciskiem mogłoby być niebezpieczne, zwłaszcza zimą gdy wszystko zasypane i trudno odróżnić gdzie chodnik a gdzie ulica. Pieski przewodniki są nauczone znajdować słupek.
Męszczyźni zdradzają a kobiety są tylko wierne w literaturze.
19.02.2022 17:13

13 z 31: Numernabis

Tak, ale tak samo syganlizacja dźwiękowa jest niebezpieczna, zwłaszcza teraz, tak przynajmniej est w Krakowie, tu dźwięki są 3D, one się nakładają i nie zawsze wiadomo z której to akurat piszczy zielone, a zwłaszcza na przejściach wielopoziomowych, bywa, że stoimy i mamy czeroone, a dalej jest zielone i słychać tak jakby to tu gdzie stoimy zrobiło się zielone, do tego mają jakieś czujniki natężenia hałasu, że głośniej pipczą jak jest ruch, ale to działa z opóźnieniem, tak samo wiatr potrafi wzbudzić głośniejszy sygnał i bywa, że to koło nas jest bardzo cichutkie, praktycznie nieslyszalne, bardzo słabo, a to za ulicą jest tak głośne, że wrażenie jakby było tu gdzie stoimy.
Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Można by połączyć jedno z drugim, nie musiałyby być wówczas takie głośne, a zawsze można się upewnić czy to akurat nasze przejście ma zielone.
Znajdź sobie zajęcie, które kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia.
19.02.2022 17:31

14 z 31: tomecki

Po za tym o słupkach wibracyjnych trzebaby wiedzieć wcześniej, bo w żaden sposób nie informują użytkownika, że mają takie coś.
Smartfony to kusząca propozycja, bo to dyskretne, a przy tym można to chyba sensownie zrobić. Problem w tym, że jak do tej pory to nie jest tak, że każdy niewidomy smartfona posiada i sam nie raz obserwowałem, że zwłaszcza dla starszych ludzi z problemami motorycznymi nie jest to zbyt fajne.

19.02.2022 22:49

15 z 31: Numernabis

Tomecki, gdyby to była regóła to każdy słup posiadałby to tak jak posiada sygnalizację dźwiękową.
No i jak pisałem, mogłoby to być połączone dźwięk z wibracją, dodatkowo np. rano czy w nocy mogłaby działać jedynie wibracja, która nikomu by nie rzeszkadzała, a dochodząc do przejścia słychać by było wibrację, bo ruch wówczas jeste niwielki, a tak do godziny 6rano sygnalizacje są wyłączone, przynajmniej w Krakowie i przejście przez ulicę jest niezłą jazdą, no chyba, że trafi się ktoś kto nam pomoże
W sumie się nie dziwię ludziom, że to im przeszkadza, bo ja mam okna oddalone o ponad 200 metrów od przejścia, po drodze jest jeszcze blok i mimo wszystko słyszę jak te światła pikają, a co dopiero ci rzy tych światłach. W połączeniu z wibracją mogłyby być znacznie cichsze.
Mogłoby to również wyglądać tak, że jedynie byłby dświęk sygnalizujący, że jest słup z przyciskiem, żeby można było go namierzeyć, dźwięk pojedynczych piknięć z niezbyt dużą częstotliwością, podchodzilibyśmy do słupa żeby kliknąć przycisk i tak rzecież trzeba to zrobić, i on by wibrował - wilk syty i owca cała.
Znajdź sobie zajęcie, które kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia.
19.02.2022 23:05

16 z 31: Zuzler

Mam szczęście mieszkać przy sporym skrzyżowaniu wyposażonym w coś takiego, jak piszesz - w dzień pipczenie, ale tylko na niektórych przejściach :D aż rozrywa mózg, jednocześnie współistnieją z tym piszczeniem takie małe wibratorki, wyczuwalne pod tymi elementami do naduszania. Owszem, wibracje pomagają w nocy, gdy wyłączają pikanie na całym skrzyżowaniu, ale co mi po tym, skoro sygnał dźwiękowy nakierowuje na to, gdzie właściwie jest przejście? Co mi po samym wibrowaniu na zielonym, skoro nie mogę nawet łatwo znaleźć słupa? Gdyby choć zostawili takie ciche pikanie nakierowujące na czerwonym świetle, jakie wiele sygnalizacji posiada, to by jeszcze jakoś było, ale nawet tego nie byli łaskawi uczynić.

20.02.2022 02:41

17 z 31: Numernabis

No właśnie, tak jak pisałem, powinno być ciche pikanie sygnalizujące jedynie miejsce słupa i to by wystarczyło.
Znajdź sobie zajęcie, które kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia.
20.02.2022 09:37

18 z 31: balteam

W Czechach można pilotem włązać światła, lepsze dla osób starszych, bo proste, ale jak mam mieć 5 pilotów na 5 krajów, to słabo, chociaż dało by się je używać teoretycznie w kilku krajach.
Na pewno pilot rozwiązuje problem pikania i robienia hałasu dla osób, które mieszkają ook skrzyżowania, bo pika tylko jak osoba niewidoma wciśnie przycisk na pilocie.
Jeśli byśmy mieli iśćw tąstronę, to wolał bym pilot albo apkę na telefon, yglądało by tak, że po bluetooth by nas mogło lokalizować i wtedy zaczyna pikać. Wtedy jkieś najdalsze światła tż by milczał, oczywiście nie wiem jak z precyzją tego.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
20.02.2022 14:08

19 z 31: pawlink

Ja bym też smartfonów jednak tak definitywnie nie skreślał do tych zastosowań, chociaż też jak sobie pomyślę o jakiejś kolejnej aplikacji, w której trzeba machać i klikać po ekranie prawie w rozmiarze tabliczki czekolady, w ruchu przy "wyjącej" ulicy, w dodatku na mrozie trzymając laskę w drugiej ręce, to jestem na nie i też zbytnio mi się coś takiego nie uśmiecha. Gdyby to jednak udało się jakoś sensownie zautomatyzować, żeby powiedzmy obsługa sprowadzała się do uruchomienia aplikacji w domu, a później wszystko samo działa w tle, z możliwością ewentualnego sterowania kluczowymi funkcjami przy pomocy tych nielicznych fizycznych przycisków, które się jeszcze we współczesnych telefonach ostały, to mogłoby to mieć sens.
A i wykorzystanie smartfonów widziałbym raczej jako dodatek, czy równorzędny kanał komunikacji z sygnalizatorem i światłami, a nie jako jedyny sposób, zamiast sygnalizacji akustycznej ze słupa na ten przykład.
-- (tomecki):
Po za tym o słupkach wibracyjnych trzebaby wiedzieć wcześniej, bo w żaden sposób nie informują użytkownika, że mają takie coś.
Smartfony to kusząca propozycja, bo to dyskretne, a przy tym można to chyba sensownie zrobić. Problem w tym, że jak do tej pory to nie jest tak, że każdy niewidomy smartfona posiada i sam nie raz obserwowałem, że zwłaszcza dla starszych ludzi z problemami motorycznymi nie jest to zbyt fajne.

--

20.02.2022 16:26

20 z 31: tomecki

Mamy Totupoint. Nie wiem czy działa na zablokowanym ekranie, ale zasadniczo jego obsługa jest w miarę możliwości bezdotykowa. Jeśli zlokalizuje znacznik, ten zaczyna wydawać ze siebie przyporządkowany mu dźwięk. Ponoć w Gliwicach czy gdzieś w tamtych okolicach jest już takie coś na światłach. Wiem, że kiedyś producent jako alternatywę proponował takie fajne coś, co na kija się zakłada i to może taki znacznik aktywować, a w razie gdyby takowych w okolicy nie było to jeszcze kompasem mogło to to być.

21.02.2022 00:45

Wróć do listy wątków

1 z 2

Następna

Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper