Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: Elten 2.4 i co dalej?

Wróć do listy wątków

1 z 6

Następna

1 z 104: pajper

Dzień dobry!

Od premiery Eltena 2.4 minęło pięć dni, załapały się już nawet dwie wersje poprawkowe. Czas jednak zacząć myśleć o tym, co dalej.

Jeśli chodzi o klienta, moje stanowisko jest nadal takie, jak prezentowałem kilka miesięcy temu. Planuję wydać, prócz poprawek, jeszcze jedną wersję, 2.4.1. Chcę w niej rozwiązać ważniejsze kwestie, które się pojawią.
Jeżeli dalej będzie takie zainteresowanie Konferencjami, wersja ta także wprowadzi te najprostsze w implementacji i najciekawsze, moim zdaniem, nowości. Myślę, że można się jej spodziewać w ciągu miesiąca.

Co dalej? Na tym mam zamiar zawiesić jakiekolwiek rozwijanie klienta, z wyjątkiem najpoważniejszych błędów. Kod jest otwarty i z chęcią posłużę wsparciem i pomocą każdej osobie, która będzie chciała coś napisać dla Eltena. Jeśli takie propozycje się pojawią, naturalnie wydawane będą aktualizację i pewnie sam jakieś cegiełki dorzucę. Ja sam jednak nie będę pisał żadnych nowości.

Są tak naprawdę trzy drogi, którymi można pójść.
* Można się skupić na aplikacjach mobilnych,
* Można się skupić na stronie,
* Można się skupić na kliencie na Linuxa i Maca.

Każda z nich jest na swój sposób ważna. Myślę jednak, że obecnie najmniejszym priorytetem jest Mac/Linux. Pozostaje więc decyzja między stroną projektu, a platformami mobilnymi.

Krótkie podsumowanie jest takie, że strona pozwoliłaby projekt pokazać użytkownikom, mobilka ich przy projekcie zatrzymać. Nie ukrywam, że obecnie skłaniam się ku priorytetowemu zajęciu się stroną Internetową.
Zanim jednak ostateczną decyzję podejmę, chciałbym wysłuchać waszych opinii. Dodam, że chodzi mi o konkretne argumenty i pytania, a nie wpisy pt. "Ja chcę opcję A" albo "Ja chcę opcję B".

Z góry dziękuję.

Z pozdrowieniami,
Dawid Pieper
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
29.01.2021 10:57

2 z 104: DJGraco

Strona, strona!
Od dawna mówiłem że jest nie dorobiona teraz ma sporo błędów i wydaje mi się że na pierwszym miejscu strona, potem mobilki a na końcu Linux i Mac.

29.01.2021 11:00

3 z 104: papierek

No to, stały już tutaj, podawany pewnie tysiące razy argument. Whatsappy i inne telegramy mają swoje grupy, a jak wiadomo, wśrud polskich niewidomków jakoś jest tak, że uwielbiane są posty głosowe. Zatem takie grupy mogłyby powstawać na eltenie. Może pełnowymiarowej konkurencji dla whatsappa nie zrobimy, ale sporo osób to przyciągnie.
Druga rzecz jest taka, że mobilki przyciągną osoby aktywne, które nie siedzą tyle przed komputerem, a tak miały by sobie odpalonego w tle eltena, o, przychodzi powiadomienie, odczytam, odpiszę.
Trzeci argument, powiązany z tym drugim, facebooki, messengery stają się w pewnym sensie z roku na rok coraz gorsze w pewnych aspektach, ludzie szukają alternatyw w postaci signala i telegrama, no, elten stał by się kolejną, liczącą się alternatywą, chociaż głównie w śród niewidomych.
Po czwarte, chociaż można niestety ten sam argument zastosować do strony, eltena będą mogli z powodzeniem używać osoby widzące i słabowidzące.
Ale, w odróżnieniu od strony, apka jest dużo bardziej funkcjonalna. A skoro wiemy, że częstym argumentem za stroną jest chęć przyciągnięcia osób widzących/słabowidzących, oraz ludzi na makach i linuksach, to apka mobilna zrobi to równie skutecznie, przy czym będzie dużo bardziej funkcjonalna. Ja wiem, że dzisiejsze webowe technologie są na tyle sprawne, że można zrobić tak samo dobrą stronę, jak apke, ale zawsze, moim zdaniem, aplikacja to aplikacja i z pozycji urządzeń mobilnych, zawsze będzie wygodniejsza od strony. A ci na windowsa i tak mają już cudownego klienta.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:08

4 z 104: Julitka

Wybór między stroną i apkami jest właściwie nie do rozstrzygnięcia.
To Ty musisz podjąć decyzję, co jest łatwiejsze i znośniejsze do zrobienia, a przede wszystkim - na czym Ci zależy.
Gdybym miała koniecznie się przy czymś opowiedzieć, byłyby to jednak aplikacje mobilne, bo te także mogą przyciągnąć nowych użytkowników.
Argument jest jeszcze jeden:
Gdyby kiedyś, przypadkiem, zdarzyło się, że "forsy będziemy mieli jak lodu", stronę możesz zlecić komuś innemu, a mimo wszystko zlecanie napisania dostępnych apek mobilnych jest większym ryzykiem i, jak się zdaje, także kosztuje więcej.
***Niezależnie od tego, czy zbudujesz swój dom na piasku czy na skale, przyjdzie burza.
29.01.2021 11:08

5 z 104: papierek

argumentem kolejnym za mobilkami są konferencje. Zaraz padnie argument, że przecież mobilny teamtalk nie przyciągnął masy ludzi, ale z drugiej strony ci, co już wcześniej siedzieli, siedzą sporo więcej, bo skoro można teamtalka zabrać ze sobą gdzieś. Poza tym, jak wiadomo, teamtalk na androida zachowuje się baaardzo różnie na różnych urządzeniach, bo nie ma chociażby opcji wybrania profilu mikrofonowego i każdy producent robi tak, jak mu wygodnie.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:13

6 z 104: monstricek

Myślę, że trzeba jednak zacząć od klientów mobilnych. Nieraz słyszałem od znajomych, że na Elten jest wiele ciekawych rzeczy, ale rzadko używają komputera, aby tu zaglądać, ze strony nie korzystają, bo wolą aplikacje do społecznościuwek, chcą mieć powiadomienia push i t.d.. Kompletnie ich rozumiem. Często mam tak, że chce coś zamieścić na blogu, kiedy gdzieś wyjeżdżam, ale nie chce mi się kombinować z stroną, żeby to robić, bo, jeśli szczerze, przeglądarki i strony internetowe nie są tak dobrze dostępne na smartfonach, jak by mogła być dostępna appka. Z przyjemnością wspominam beta testy aplikacji na Ios i spokojnie mogę powiedzieć, że byłem tu znacznie częściej, bo wygodnie było to robić przez aplikację. Korzystałem ze strony w jej starej wersji dosłownie kilka razy w życiu, bo choć była dość dobrze zrobiona, nie podoba mi się ani idealogia apek webowych, ani samo korzystanie z weba, gdy mam klienta. Argumentem przeciwko stronie jest jescze i to, że niewiele osób korzysta ze stron internetowych, jeśli istnieje aplikacja. Wydaje mi się, że pojawienie się aplikacji, przynajmniej na Ios, mogłoby tu przyciągnąć pewną liczbę nowych użytkowników. Wiem, że nie skorzystam ze strony, jaka by fajna ona nie była.

29.01.2021 11:14

7 z 104: papierek

Na forsę nie ma co liczyć, a napewno nie taką forsę.
-- (Julitka):
Wybór między stroną i apkami jest właściwie nie do rozstrzygnięcia.
To Ty musisz podjąć decyzję, co jest łatwiejsze i znośniejsze do zrobienia, a przede wszystkim - na czym Ci zależy.
Gdybym miała koniecznie się przy czymś opowiedzieć, byłyby to jednak aplikacje mobilne, bo te także mogą przyciągnąć nowych użytkowników.
Argument jest jeszcze jeden:
Gdyby kiedyś, przypadkiem, zdarzyło się, że "forsy będziemy mieli jak lodu", stronę możesz zlecić komuś innemu, a mimo wszystko zlecanie napisania dostępnych apek mobilnych jest większym ryzykiem i, jak się zdaje, także kosztuje więcej.

--
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:14

8 z 104: papierek

Wiecie, oczywiście, że ze strony też można otrzymywać powiadomienia push, zaletą strony jest jej wieloplatformowość i wszystko fajnie tyle, że to tak, jakby używać worda przez stronę, a uruchomić tego samego worda lokalnie. Da się? Da się, ale komfort jest inny.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:16

9 z 104: pajper

Zgadzam się z waszymi argumentami. Nikt tu jednak nie podniósł najważniejszych argumentów za stroną.
Pierwszy jest taki, że stronę można pokazać, zaprosić. I nie mówię tu już koniecznie o samych niewidomych, ale nawet promocji, gazetach, rodzicach, nauczycielach. Taki rodzic/nauczyciel słyszy o Elteni, patrzy na stronę, widzi, że są fajne treści, że można polecić dzieciom/uczniom. Nikt nie zainstaluje mobilki w ciemno.
Drugi jest taki, że na stronę łatwiej trafić, bo czegoś się szuka w Googlu i... o, wyskoczył jakiś Elten, ciekawe, co to.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
29.01.2021 11:23

10 z 104: papierek

Nikt, bo wszyscy raczej jesteśmy za mobilkami :D.
A tak na poważnie, argument z googlem średnio trafiony, bo jak przeciętny kowalski znajdzie nawet go w googlach, to co obchodzą go jacyś niewidomi.
Pierwszy argument też można bardzo łatwo obalić, bo sory, jakoś tego nie widzę, żeby rodzice czy nauczyciele polecali jakiekolwiek aplikacje uczniom. Może aplikacje do nawigacji tak, chociaż i tego brakuje w ośrodkach.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:27

11 z 104: papierek

musiał byś sobie nagle założyć, że po promocji eltena wszystkie ośrodki i wszyscy ludzie będą przekonani, że eltena wyjątkowo warto promować. A za mobilkami jest sporo więcej argumentów, poza tym, jeżeli kogoś przekonasz, to tak samo można rozpromować stronę, jak i aplikację. Jedyny, poważny argument, na stronę łatwiej wejść, niż coś zainstalować.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:28

12 z 104: papierek

Kolejny argument za stroną, proszę bardzo. Łatwiej rozwijać jedną stronę, która będzie działać na wielu platformach, niż rozwijać dwie apki mobilne na dwie platformy, które, w dodatku, ze względu na różnorodność urządzeń i systemów mogą różnie działać.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:31

13 z 104: Zuzler

Strona, bo jeśli ma wiele błędów, to gorzej, niż w wypadku apek mobilnych, których jeszcze w ogóle nie ma. Dopracować, żeby była przynajmniej przjazna w użyciu. W pewnym stopniu strona mogłaby nawet zastąpić apki, póki ich nie ma.

29.01.2021 11:32

14 z 104: pajper

Nie zgodzę się ani za Twoim argumentem za, ani przeciw. :D
Akurat jeśli piszemy promocję na grupy Facebookowe, do czasopism, do takich miejsc, a Elten trafi przez polecenie od osoby widzącej, strona jest jedyną opcją, przez którą się to uda.
Dla równowagi, nie zgadzam się też z argumentem, że stronę łatwiej rozwijać. Paradoksalnie wydaje mi się, że ciężej, bo trudniej mimo wszystko jest ogarnąć JavaScripta, wszystkie RTC i inne dziwadła, niż prosty kod w C# czy Rubym. Myślę, że sumarycznie wychodzi podobnie, może nawet na plus dla mobilek. Przy czym stronę łatwiej dostać jakąkolwiek, a aplikacje jednak jakiekolwiek dostać trudniej.
Innymi słowy, stronę szybciej się da wyglądającą znośnie, ale jej rozwijanie może być cięższe.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
29.01.2021 11:33

15 z 104: papierek

Strona nigdy ci nie zastąpi apek. Moim zdaniem, strona w pewnym sensie jest najlepszym kompromisem, będzie próbowała być wszystkim i niczym jednocześnie.
Będzie miała zapewniać wieloplatformowość, jednocześnie starając się kogoś przyciągnąć i zapewnić promocje. Jest to najlepszy kompromis pomiędzy tymi, co chcą mieć mobilki, a tymi, co chcą otwarcia na świat. Jak to z kompromisami bywa, ma sporo wad, w tym pewnie implementacyjnych. Zaimplementować znośne hrtf na stronie, będzie ciężko.
Mobilne apki, z drugiej strony, otworzą nas na sporą grupę niewidomych nie siedzących przy kompie, a do tego będzie to znośnie wyglądało, żeby pokazać komuś widzącemu.
No i będzie to bardzo funkcjonalna opcja.

-- (Zuzler):
Strona, bo jeśli ma wiele błędów, to gorzej, niż w wypadku apek mobilnych, których jeszcze w ogóle nie ma. Dopracować, żeby była przynajmniej przjazna w użyciu. W pewnym stopniu strona mogłaby nawet zastąpić apki, póki ich nie ma.

--
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:40

16 z 104: pajper

Jestem prawie pewien, że strona w życiu nie osiągnie na konferencjach tego, co ma klient. Klient używa bardzo zaawansowanej biblioteki phonon, która po prostu najzwyczajniej w świecie nie jest możliwa do użycia na stronie. Biblioteki JavaScriptowe HRTF dają dużo, dużo, dużo gorszą jakość.
Jedynym rozwiązaniem byłoby tu renderowanie dźwięku po stronie serwera, a na to to nasz serwer jest za słaby. W sensie dla kilku osób ok, ale jak ludzie zaczną korzystać ze strony, to zatkamy go raz dwa.
Tu potrzebny byłby pewnie 24-rdzeniowy Ryzen 9, a nie 6-rdzeniowy Xeon E5.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
29.01.2021 11:45

17 z 104: papierek

Co jest kolejnym, znakomitym argumentem za apkami mobilnymi, skoro zakładamy, że konferencje to jedna ze znaczących i ciekawszych nowości eltena. Druga sprawa jest taka, że to też pewnie by było dla nie wszystkich urządzeń mobilnych, bo chociaż możliwości obliczeniowe telefonów są większe, to jednak sporo ludzi kupuje proste, tanie telefony z androidem, które mogą mieć problem.
po co mi sygnatura?
29.01.2021 11:48

18 z 104: pajper

w sumie sam jestem ciekaw, jak telefony ten temat ugryzą. Ale nie zdziwię się, jeśli jednak HRTF i większość telefonów przerośnie. Ale... Sprawdzimy.
W sumie będzie to ciekawy test.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
29.01.2021 11:49

19 z 104: pajper

Przy czym nie zapominajmy tu o jednej rzeczy. Z przyczyn różnych, Elten jest x86.
Przeskok na 64-bitowe wersje Opusa, OpenSSL i HRTF też by prawdopodobnie pomógł.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
29.01.2021 11:57

20 z 104: mikolajholysz

Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Pisanie aplikacji społecznościowej, na iPhona, w czasach wszechobecnego rasizmu, nazizmu, homofobii, transfobii i innych ideologii sprzecznych z amerykańskim systemem wartości, czyli przez Applea nie popieranych, wymaga sporo roboty. Ponoć Apple jest na takie aplikacje dość mocno cięte ostatnio, zwłaszcza nowe, dopiero wchodzące do App Store. Wymaga sporo dokumentacji, jak przeprowadzana jest moderacja, że deweloper zatrudnia do tego odpowiednie osoby, ma odpowiednie procedury itd. Wiadomo, Facebook przejdzie i tak, bo to jest Facebook, ale nowe apki mają problem. Nie zdziwie się, jeżeli zostanie wymuszona cenzura na styl amerykański, tj. poglądy, że małżeństwa osób homoseksualnych nie powinny być dozwolone będą musiały przejść conajmniej do grup ukrytych. Druga kwestia, strona może wyglądać akceptowalnie, aplikacja musi wyglądać dobrze. Musi mieć zaprojektowaną i unikatową ikonę, zgodną z wytyczonymi przez Apple standardami. Musi mieć ładny interfejs. W przeciwnym wypadku, nie dostanie pozwolenia na umieszczenie jej w App Store.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia np. pakietów premium, in app purchase, wszelkich restrykcji Applea zabraniających promocji zakupu funkcji płatnych na sposoby inne niż przez oficjalne kanały w aplikacji, i tak dalej. Oczywiście na oficjalnych kanałach Apple pobiera 15% haraczu.

To jest wszystko do ogarnięcia, a część z tego może w ogóle nie wyskoczyć, zależy na kogo akurat Elten trafi w Apple, ale to jest kolejna rzecz, której warto mieć świadomość.
w związku z przesiadką na Maca, prawie mnie tutaj nie ma. Inne sposoby kontaktu w wizytówce.
29.01.2021 12:08

Wróć do listy wątków

1 z 6

Następna

Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper