Zalogowany jako: gość

Forum

Wątek: Wnioski płynące z ankiety

Wróć do listy wątków

1 z 1

1 z 14: pajper

Drodzy Eltenowicze! Do 31 października dostępna była ankieta mająca na celu zebrać informacje o Eltenowiczach, ich preferencjach i wykorzystywanych funkcjach. Wypełniona została przez okrągłe 100 osób. Bardzo dziękuję za tę frekwencję. W tym wątku chciałbym nieco podsumować zebrane informacje i zadecydować o tym, co dalej.

Najpierw o głosujących. Pozwoliłem sobie sprawdzić, że w głosowaniu nie uczestniczyły żadne multikonta, bardzo dziękuję za uczciwość. 5 głosujących nie wypowiadało się nigdy na forach, a 19 nie wypowiadało się na forach od przynajmniej pół roku.
Jednocześnie zrobiłem na swoje potrzeby bazę osób, które mogły zagłosować, czyli polskich użytkowników aktywnych w czasie trwania ankiety. Z tych potencjalnie mogących zagłosować nie oddało głosu osób 21.
Jeśli do badania statystycznego wymaganych jest przynajmniej 70 osób, osiągnęliśmy to z nawiązką i myślę, że ankieta dobrze lustruje to, czego oczekuje większość Eltenowiczów. Poniżej moje przemyślenia co do wyników, jednak jak najbardziej zachęcam do stawiania również własnych wniosków.

1. Ilu nas jest?
Zawsze szacowałem aktywnych polskich użytkowników na 100 osób. I rzeczywiście ankieta to potwierdza i to, powiedziałbym, bardzo równo. Wliczając niegłosujących jest to osób 121. Jest to ilość, z którą należy się liczyć i pozwolę sobie zaryzykować twierdzenie, że Elten jest jednym z głównych miejsc występowania niewidomych w Polsce, wiadomo, na pewno nie osiąga liczebności grup na Facebooku, ale też nieistotnym miejscem nie jest.

2. Kim są Eltenowicze?
W pierwszych dniach ankiety wydawało się to dość dobrze klarować. Potem jednak rozesłałem prośby o uczestnictwo i zagłosowały osoby, które mniej wypowiadają się na forach, a w rezultacie dostaliśmy mieszankę wszystkiego.
To, co na pewno można powiedzieć, to że jest tu znacznie więcej mężczyzn od kobiet. Profil wiekowy jest jednak bardzo rozmyty. Najliczniejszą grupę wiekową - 19-25 lat - stanowi 31 procent Eltenowiczów, ale drugą co do kolejności - 31-40 lat - 25 procent. Najmniej liczne grupy to wcale nie te najstarsze, a najmłodsze - poniżej 14 lat ma tylko 2 procent Eltenowiczów, a 14-18 lat tylko 7 procent.
Teraz ciekawostka. Grupa wiekowa 31-40 lat zwykle deklaruje, że Elten jest dla niej ważnym projektem (76 procent), a 24 procent ma stosunek neutralny. Nikt z tej grupy nie uważa, że Elten jest niepotrzebny. Najmniej przychylna Eltenowi jest grupa 19-25 lat, gdzie sensu projektu nie dostrzega 9 procent osób. Z poza tej grupy tylko 1 procent osób nie widzi sensu Eltena.
Co do samodzielności, 32 procent Eltenowiczów jeszcze się uczy lub studiuje. Zaskoczyło mnie to - myślałem, że więcej, a nie powinno, w końcu dane wiekowe mówią same za siebie. 26 procent z nas ma regularną pracę. Swoją rodzinę założyło jednak do tej pory tylko 12 procent użytkowników. Jest też dość smutna grupa lustrująca problem środowiska, 30 procent się nie uczy, ale nie pracuje.

3. Skąd i ile Eltenowicze są na Eltenie?
To dla mnie bardzo ważne pytania w kontekście promocji Eltena. 56 procent Eltenowiczów dołączyło do naszej społeczności przed wersją 2.0, czyli przed rokiem 2017. Od niedawna natomiast jest tu 28 procent osób.
Siłą rzeczy liczna jest grupa ludzi, którzy o Eltenie wiedzą z Klango, jest to 27 procent respondentów. Okazuje się, że promocja bezpośrednia odnosi bardzo maleńkie skutki, z audycji w Tyflopodcaście o Eltenie wie tylko 4 procent użytkowników, z artykułu w czasopiśmie tylko 1 procent, z promocji na innych forach zaś tylko 6 procent. Oznacza to, że albo promocja Eltena jest bardzo źle prowadzona, albo bezcelowa, bo z wszystkich potencjalnych dróg promowania projektu skorzystało tylko 11 procent użytkowników.
Zdecydowanie za to najlepiej działa poczta pantoflowa, od znajomych o projekcie wie aż 44 procent użytkowników. A to znaczy, że trzeba zacząć znów przekonywać ludzi do mówienia o Eltenie. Pytanie brzmi tylko "Jak"?

4. Kwestie finansowe.
Na Eltena wpłaciło wedle ankiety 27 procent użytkowników. Podejrzewam, że użytkownicy wzięli pod uwagę też ubiegłoroczne zbiórki, bo w tym roku aż tylu wpłat nie było, choć prawie tyle.
21 procent Eltenowiczów zamierza jeszcze wpłacić. I przyznam, że bardzo mnie ciekawi, czy to poważne deklaracje, czy taka tam gadanina. To o tyle ważne, że 21 wpłat na przykład po 100zł to już połowa kosztów na 2022. 28 procent osób jeszcze się waha i bardzo mnie zastanawia, dlaczego.

5. Z czego Eltenowicze korzystają?
Tu bardzo miłe zaskoczenie. Byłem pewien, że masa ludzi jest tu tylko dla Youtube czy innych dodatków. Tym czasem z forów przede wszystkim korzysta 70 procent osób, co utwierdza mnie w przekonaniu, że wywalenie z rdzenia Eltena wszystkich dodatków było dobrym krokiem.
15 procent osób jest tu tylko dla kontaktu ze znajomymi. To bardzo niewielka grupa ale mimo to należy się zastanowić, czy można jakoś zachęcić ich do udzielania się w społeczności.

6. No więc co ludzie myślą o forach?
Atmosferę panującą na Eltenie bardzo pozytywnie odbiera tylko 18 procent głosujących, zaś bardzo negatywnie 9 procent. Dominują opinie, że albo forum nie powinno być miejscem przyjaznym a praktycznym (25 procent), albo generalnie pisze się przyjemnie, ale coś tu, za przeproszeniem, śmierdzi (44 procent). Za to zdecydowana większość z nas jest dość zadowolona z tematyki forów - 75 procent.
32 procent Eltenowiczów uważa, że na Eltenie jest zbyt wielu niedojrzałych użytkowników. Bardzo mnie ciekawi, ilu z nich mówi o sobie wzajemnie. Mimo to jedna na trzy osoby to bardzo duży odsetek i zastanawiam się, do jakiego stopnia problem jest prawdziwy i jakich rozwiązań się od nas oczekuje.
23 procent osób uważa, że fora głosowe to, oględnie mówiąc, nic dobrego. I wpasowuje się to w trend niechęci do foró głosowych obecny tu od kilku lat, prawdopodobnie wynika to z faktu, że szybciej jest czytać niż słuchać, a i tak nie ma aplikacji mobilnej. Ja sam obecnie widzę sens forów głosowych tylko w aspektach integracyjnych i tam, gdzie inaczej się nie da. Ciekawi mnie jednak, że na starym Klango funkcja przyjęła się bardzo ciepło i cieszyła sporą popularnością. Może było to jednak związane z wiekiem Klangowiczów i aspektem nowinki. Zdaje się, że audioforum nigdy nie zdobyło takiej popularności.
Teraz będzie śmieszno. 19 procent osób uważa, że moderacja jest zbyt łagodna i powinna działać ostrzej. Jednocześnie 8 procent sądzi, że jest odwrotnie, że moderacja powinna wyluzować. I bądź tu, człowieku, mądry. Mimo wszystko argument o zbyt łagodnym podejściu jest znacznie powszechniejszy i wydaje mi się, że rzeczywiście trzeba dążyć do zaostrzenia dyscypliny.
Ostatni aspekt tego pytania dotyczy integracji, 15 procent użytkowników chciałoby widzieć więcej wątków zapoznawczych. Sprawa o tyle ciekawa, że ja uważam, że już tych wątków jest dość sporo.
Przy okazji warto tu wspomnieć, że często krzykacze mówią, jak to niski jest poziom Eltena, natomiast w rzeczywistości poziom dyskusji za bardzo niski uważa jedynie 10 procent głosujących.
Widać też dość sceptyczne podejście do grup, ale tego się spodziewałem, jakoś ta funkcja nie przyjęła się tu zbyt dobrze.
Za największy problem forów uważa się użytkowników (37 procent) lub grupy (16 procent). I zdecydowanie tymi problemami trzeba się jakoś zająć.

7. Jak to jest z wiadomościami?
Odpowiedzi na te pytania mnie akurat w ogóle nie zaskoczyły i generalnie uważam je za dość dobre.
48 procent użytkowników korzysta z wiadomości często, 45 procent czasami, choć ma inne komunikatory, popularniejsze, 7 procent zaś funkcji nie lubi.
Z funkcji maila korzysta 27 procent osób, z tego 10 procent często. Co ciekawe, 14 procent osób nie wiedziało, że tak się da.
Smutne są wnioski dotyczące konwersacji grupowych i zastanawia mnie, gdzie popełniłem błąd. Korzysta z nich tylko 31 procent użytkowników, a, uwaga, 18 procent o nich nie wiedziało.
Generalnie powszechny jest pogląd, który i ja podzielam, że wiadomości byłyby znacznie popularniejsze, gdyby ukazała się wersja mobilna.

8. Dobra, teraz będzie o blogach.
Muszę wam przyznać, że zakładam, gdybyśmy mieli zamknąć Eltena, że pozostanie on właśnie platformą blogową. Nie ma tu już tylu blogów jak dawniej niestety, ale wciąż jest ich wiele i często bardzo cennych.
Bloga prowadzi 63 procent Eltenowiczów, zaś aż 85 procent czyta je regularnie, w tym 44 procent deklaruje, że czeka z utęsknieniem na każdy wpis. Obecnie większość raczej popiera przejście Eltenowych blogów na Wordpressa - 58 procent odpowiadających.
25 procent osób uważa, że blogi są zbyt mało promowane. I bardzo się zastanawiam, jak tu ten temat drgnąć, bo rzeczywiście uważam, że warto. 19 procent obserwuje spadającą aktywność na nich.
27 procent blogerów traci motywację do blogowania, też warto tym się jakoś zająć, a 23 procent nie wie, czego czytelnicy od nich oczekują. Też warto te tematy drgnąć.

9. Więc, czy warto?
Aż 50 procent użytkowników uważa, że zdecydowanie warto rozwijać Eltena, 42 procent zaś uważa, że warto, ale nie na siłę. To w sumie 92 procent osób i zasadniczo zamyka temat.
45 procent osób uważa, że priorytetem jest aplikacja mobilna, z czym i ja się zgadzam.
Co zabawne, często mieliśmy tu kiedyś krzyki i przepychanki o interfejs Eltena. Obecnie popiera go 65 procent osób, a 30 procent ma stosunek raczej neutralny. Przeciwnych jest osób zdecydowanie tylko 5 procent.
Do administracji zastrzeżeń raczej nie ma 76 procent głosujących.

10. Wnioski?
Napisałem taki dłuuugi wpis i czas na jakieś podsumowanie. Materiału jest sporo i trzeba go dogłębnie przeanalizować i przemyśleć, bo nie ma już miejsca w rozwoju Eltena na błędy. Mam wrażenie, że Elten jest teraz na takim cienkim słupku, można go przewrócić jednym puknięciem. Przede wszystkim chciałbym więc posłuchać waszych komentarzy i opinii przed podjęciem decyzji. Ja pozwolę sobie na napisanie pięciu luźnych, pierwszych wniosków i poczekam na komentarze społeczności. Na pewno jednak obiecuję wam, że ta ankieta wpłynie na konkretne działania z mojej strony, tylko jeszcze nie jestem pewien, jakie. Ale nie będzie badaniem bez odzewu.
1. Eltenowicze są bardzo różni. Bardziej różni, niż myślałem. Często się myśli o Eltenie jak o grupie ludzi młodych. To nie jest do końca prawda, bo o ile młodych jest tu wielu, wcale nie są jedyną grupą wiekową. Także nie jest oczywisty tu aspekt samodzielności czy sytuacji życiowej. Bezpieczniej pamiętać, że choć chyba najaktywniejsza jest tu młodzież, nie jest wcale jedyną grupą.
2. Zdania o Eltenie są raczej pozytywne. I potwierdza sie to, o czym wielu pisało, marudzą tylko pojedynczy krzykacze, których głównym osiągnięciem jest to, że są głośni i bardzo napastują na siebie użytkowników. I zdecydowanie trzeba w tej materii zadziałać radykalnie.
3. Większość Eltenowiczów, czegokolwiek nie krzyczała by garstka, nie ma zastrzeżeń co do administracji, interfejsu czy rozwoju projektu. A więc można iść dalej tą drogą, bo wydaje się po prostu słuszna.
4. Ogromnym problemem Eltena są użytkownicy i grupy - dwa tematy najbardziej wpływające zdaniem społeczności na niską aktywność forumową. I znów, trzeba coś z tym zrobić.
5. Elten obecnie jest promowany niemal wyłącznie w formie polecania znajomym: artykuły, podcasty nie dały żadnego większego efektu. Pytanie brzmi: dlaczego.

Bardzo gorąco zachęcam do dyskusji, którą będę uważnie śledził. Mam zamiar w najbliższy weekend podjąć konkretne działania, a przynajmniej utworzyć zwięzły i jasny ich plan, razem z nowymi wytycznymi rozwojowymi, administracyjnymi i moderacyjnymi dla Paulinux. I od was zależy, jakie te wytyczne będą.
#StandWithUkraine Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
03.11.2020 11:27

2 z 14: Zuzler

Nooo... To chyba upadają dwa największe mity:
1. Elten jak widać nie jest opanowany przez gówniarzerię, a dorośli ludzie jak najbardziej chcą się nim zajmować.
2. Elten to teraz już coś innego niż Klango, nie siedzą tu głównie ci, którzy się przenieśli z tamtąd.

Ponadto jeszcze parę dalszych wniosków:
:
3. Gorzej, żę ci pojedynczy krzykacze robią taki krzyk, żeby było ich dobrze słychać i dużo łatwiej wyciągnąć na Eltena, twórców, moderację, użytkowników itp itd argumenty przeciw, a to, co dobre, jak to często bywa, znacznie ciężej zauważyć, bo to dobre dzieje się po cichu, bez afiszowania.
4. Kiedyś widziałam na fb Eltena udostępniane linki do dyskusji, wpisów na blogach. Czemu zostało to porzucone?

03.11.2020 11:51

3 z 14: balteam

Jeśli chodzi o wiadomości grupowe, to jak dla mnie nie ma zaskoczenia, rzadko tej funkcji sam używam, ale jest przydatna, tak samo jest na fb.
Co do for i grup, ile ludzi tyle opinii, swojej już nie będę powtarzać, ale wprowadzenie mobilek może znowu zmienić preferencje, zwłaszcza że jak bedzie dużo ludzi to i dużo grup specyficznych może powstać, a w nich spory ruch, tlyko, no ehm, kategorie grup by się przydały może, :D Generalnie ciężko coś z grupami zrobić, bo sporo będzie niezadowolonych z każdego rozwiązania, powrót do for myślę, że nie wchodzi w grę, pewnie zostawienie 2 grup rekomenowanych też nie. Zostaje jeszcze wyjście oddawania niektórych wontków do grup nierekomendowanych, ale skoro dla 20% czy więcej jest zamieszanie z obecnymi grupami, to to akurat mocno je zwiększy, bo potem ludzie będą musiel dołączyć do grupy o czekoladzie, która ma 10 osób, bo jej wontek został tam przeniesiony jak chciała np. spytać sięjaka jest najlepsza czekolada z orzechami.
No i oczywiście wtedy jest problem, bo ktoś może nie chcieć pisać w grupie nierekomendowanej stworzonej przez kogoś z kim się nie lubią, albo też został zbanowany nasz autor w tamtej grupie.
Co do wpłat, to po prostu poczekajmy ile ich będzie do lutego w opcjach premium, można stworzyć ewentualnie ankietę za co byś zapłacił, ale trzeba ostrożnie lawirować między bezużetczną wersją free, a bezużyteczną wersją premium. Ostatnio przeglądałem zewnentrzne blogi i jeśli tylko ludzie do tej opcji się przekonają a będzie można je źledzić to może za to zapłacą, tylko nie wiem ile ludzi śledzi coś zewnentrznego.
Tak w sumie mnie ciekawi dlaczego grupy się nie przyjęły i może hm: na whatsapie ludzie pewnie mają średnio z 2 może 4 grupy, mało ma powyżej 5, nawet jak na fb mają z 5, to już to inna platforma i łatwiej się to przegląda, bo te grupy wzajemnie się nie spychają na dół? Chodzi mi oto, że np. na Eltenie nikt 2 czy 3 grup o telefonach nie chce czytać, ale na fb jedną sporo czyta, na telegramie drugą także, no i whatsap się też nie różni.
Czyli problemem jest to, że wszystko tu jest w jednym. To tylko teoria, ale może coś w niej jest.
A no i co jest do przewidzenia, na początku dużo szybciej sięwypowiadają betatesterzy, 70% do 30%, potem proporcje się odwróciły gdzieś po tygodniu, albo dłużej.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
03.11.2020 11:54

4 z 14: balteam

Dodatkowe wnioski propozycje:
1 Kiedyś za tym nawet byłem, teraz nie wiem czy to ma sens, przeglądam klango archiwum, no i tam faktycznie wszystko to było grupy, tylko polska społeczność nazywało się forum. Możemy zrobić tak, że forum, to grupy rekomendowane, no i zakładka grupy, nie wiem co to da w praktyce, tam też na Klango mega aktywności wszędzie chyba nie było, ale może jakieś rozwiązanie to jest żeby ludzie nie gubili się co i jak. Wadą tego jest to, że to może nic nie zmienić, bo w praktyce to jedno i to samo. Drugie rozwiązanie, to też kiedyś pisałem, zmienić nazwę forum na "grupy" i wszystko zostawić po staremu, może ludzie mniej się będą gubić,jak będą wiedzieć że pse to grupa, a nie forum itd.
2 Co do różnych nowości, ciekawostek, promowania funkcji eltenaw społeczności, to chyba ten blog fajna sprawa, sporo ludzi przegląda je w końcu. Wtedy, jak by weszły maile, ktoś krótkie nagranie robi i pokazuje jak mu fajnie to działa, tylko zrobić w blogu trzeba jakieś ładne z 4 kategorie żeby to było przejrzyste.
Ja sam nie wiem jak te maile działają, chociaż przyznam, dlatego że mnie to nie interesowało, ale w sumie odkopać teraz informację jak to działa, też nie jest prosto.
3 Jak zerkniemy na wiek, to okaże się, że 10-25 i 31-40 to większość, która dołączyła maksymalnie 2 lata temu, nikt poniżej 14 lat, jedna osoba to 14-18.
Biorąc pod uwagę osoby tylko te, które dołączyły ostatnio to:
30% uważa, że nic wielkiego nie będzie jak Elten zostanie zamknięty. Co może oznaczać, że są, ale nic mocno ich tu nie przyciąga.
aż 31% z tej grupy nie wie, że są konwersacje grupowe, w całej ankiecie jest to 18%, w informacji o wiadomościach mailowych nie ma dużej rozbieżności.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
03.11.2020 12:34

5 z 14: balteam

Sory za kolejny wpis.
Przejrzałem ankietę Denisa o hydepark, tam z kolei ok 16 osób uważa że moderacja jest nadgorliwa, natomiast w Pajperowej ankiecie jest to tylko 8 osób, taka ciekawostka jak jakieś wydarzenie może diametralnie zmienić wyniki, diametralnie, bo wcześniej Denis by miał 8 głosów na 35, czyli 24% ludzi by się z tym stwierdzeniem zgadzało, a teraz zgadza się 45%, no i też to pokazuje jak ważna jest spora liczba ludzi biorących udział w ankiecie, bo na 100 osób nawet jak by to było 20, to i tak to jest tylko 20%.
a no i oczywiście treść pytania i czas, w którym je zadamy, po każdj wojnie na forum wyniki będą bardziej radykalne tak obstawiam, ciekawe tylko jak długo taki efekt się by utrzymywał.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
03.11.2020 12:43

6 z 14: tomecki

Zauważyłem ciekawą rzecz. Wśród użytkowników, którzy Eltena używają od dawna kobiet jest dość mało, jednak z czasem płci pięknej przybywa i obecnie proporcje się wyrównują.
Co do narzekania to zauważcie, że najwięcej tego jest w grupie PSE. Niemal w każdej grupie tematycznej kłótni prawie nie ma. Podobny trend zaobserwowałem również wśród innych tego typu grup w różnych miejscach. Na Whatsapp jest kilka takich społeczności, każda niby gada o wszystkim, ale podzielone to jest dość mocno. To samo tyczy się Teamtalka, bo mamy kilka serwerów, na ktłrych siedzi inna grupa osób. Dlatego uważam, że jakkolwiek integracja wydaje się super sprawą tak niestety powoduje najwięcej konfliktów. Tworzenie więc z tego wizytówki jest dość niebezpieczne. Tak na prawde uważam, że główną grupą powinna zostać ta o samodzielności niewidomych plus może forum na temat integracji Eltenowiczów z PSE, bo tam przy najmniej znacznie przyjemniej się w tym wszystkim człowiek porusza, ale w razie czego nie będę się upierał. Niestety my, niewidomi jesteśmy baardzo różni pod względem poglądów, charakteru i trudno będzie nam się dogadać w sprawach takich ogólnych. Kiedyś pisałem, ze to trochę jakby zrobić forum dla garbatych. Problem z kręgosłupem może mieć profesor, milioner oraz na ten przykład menel. Ci ludzie raczej się nie dogadają po za sprawami dotyczącymi samego kręgosłupa i to zapewne też nie do końca. Menel prawdopodobnie zacznie narzekac na służbę zdrowia, milioner stwierdzi, że ma to w głębokim powazaniu, bo jak kto ogarnięty to da se radę, a reszta niech się kisi. Profesor zacznie na to wszystko zacząć mądrymi tekstami rzucać, których nie zrozumieją pozostali i tak to sobie będzie trwało.
Gdy teraz myslę nad tą ankietą to zabrakło mi pytań o aktywność użytkowników. Rzecz w tym, że teraz nie do końca wiemy czy wyniki będą się różnić wśród ludzi, którzy każdego dnia piszą kilka lub więcej postów na forum oraz tych, którzy raz na ruski miesiąc coś tam skrobną. Ciekaw jestem jak to wygląda jeśli chodzi o aktywność danych grup wiekowych na forach, blogach itd, bo tego sprawdzić chyba się nie da.
Co do promocji to wydaje mi się, że w środowisku nadal panuje przekonanie, że po pierwsze elten to następca Klango więc merytorycznych dyskusji tu nie ma, po drugie twórca programu w gruncie rzeczy bawi się w programowanie i nie wiadomo czy coś w Eltenie nie wybuhnie kiedy. Po trzecie niestety, ale brak aplkacji mobilnej dla wielu moich znajomych powoduje, że nie są zainteresowani nawet próbą instalacji Eltena na kompie, bo zwyczajnie Windows jest coraz rzadziej używany, a jeśli nawet to np. do pracy, a przeglądanie różności odbywa się via smartfon. Z tego, co pamiętam z ankiety, wśród aktywnych użytkowników apka mobilna ma zdecydowanie większy priorytet niż dla tych, którzy w domu siedzą. To sprawia, że skupiając się gównie na rozwijaniu programu na PC prawdopodobnie ściągniemy kolejnych ludzi, którzy nie mają zbyt wiele do roboty, a to prosta droga do pojawienia się kolejnego mitu, że na Eltenie siędzą głównie jakieś życiowe nieudaczniki. Spróbuję przejrzeć sobie jeszcze raz te wyniki, bo swego czasu trochę się nimi pobawiłem, ale sporo z tego zapomniałem, no i pojawiły się kolejne odpowiedzi, które mogły część tych wniosków zdezaktualizować.
A tak jeszcze na koniec ciekawostka: betatesterzy wypełnili ankietę dość szybko, bo na początku znacznie więcej respondentów zaznaczyło, że używa bety niż stabilki.

03.11.2020 14:47

7 z 14: balteam

Sprostowanie do wniosku o zmienności poglądów ludzi, po wykluczeniu multikont Łysego, ok 10 głosów jest w ankiecie Denisa za tym, że moderacja jest zbyt ostra, w ankiecie Pajpera tych głosów jest 8.
Wniosek z tego taki, że łatwo takie statystyki zafałszować, także dobrze, że Pajper przejrzał ankietę pod kątem multikont.
Zgadzam się z Tomeckim w kwestii grup, mamy ich kilka i nie musimy akurat pse eksponować na pierwszym miejscu, chociaż mi specjalnie kłutnie nie przeszkadzają, bo są inne grupy, jak mi się chcę podyskutować to na pse, tak mniej konkretnie nawet, a bardziej to na innych grupach tych specjalistycznych.
No i faktycznie z moich obserwacji grup telegramowo whatsapowo facebookowych też wynika, że najwięcej jest kłótni w grupach najbardziej ogólnych, czyli takich towarzyskich.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
03.11.2020 15:14

8 z 14: mikolajholysz

Mi się również nasuwa kilka wniosków.

Po pierwsze, brak młodych użytkowników niepokoi. Trzebaby się zastanowić, z czego on wynika, i gdzie tacy ludzie właściwie są. Można by poszukać na grupach, ale nie wiem, czy tam admini nie dają jakichś restrykcji, że 18+. Klango miało tę ogromną zaletę, że było fajnie wypozycjonowane w Google, nie tylko na samą nazwę Klango, ale też na hasła typu "program dla niewidomych" czy "gry dla niewidomych". Poza tym, baza użytkowników z samego programu do gier zrobiła swoje. Dla wielu młodych ludzi, to była pierwsza styczność ze środowiskiem, i to dzięki Klango poszli dalej w korzystaniu z komputera. Promocja Eltena w środowisku to jedno, ale mam wrażenie, że jak ktoś już ogarnia Tyflopodcast na tyle, żeby dotrzeć do audycji o Eltenie, co też nie jest takie oczywiste, jest w środowisku na tyle, że o samym programie zapewne słyszał i może wyrobił sobie już jakąś opinie. Ważne jest, żeby Eltena promować wśród osób niewidomych poza środowiskiem, które w ogóle o nim nie wiedzą, nie mają uprzedzeń, a chętnie by skorzystały. Kwestia tylko jak. Potrzeba tu kogoś, kto ma spore pojęcie o marketingu.

Tak swoją drogą, bardzo mnie zastanawia, gdzie w sumie osoby młode są teraz, bo nawet na FB nie widziałem grup dla ludzi w takim wieku na przykład. Ciekawi mnie, czy i na ile takie osoby używają w ogóle Windowsa. Doświadczenie mam niewielkie, ale na podstawie tych kilku przypadków, jakie ja znam, często używanie technologii codzienne, jak i w śród widzących, ogranicza się do jakiegoś smartfona, a Windows do szkoły, i to jak już na prawdę trzeba.

Po drugie, co do moderacji. Powiadają, że jak połowa ludzi cię kocha, a połowa nienawidzi, robisz coś dobrze, więc sytuacja moderacyjna chyba nie wygląda źle.

Po trzecie, pytanie Eltenowiczów, czy podoba się im Elten jest trochę jak pytanie członków Konfederacji, czy Krzysztof Bosak powinien zostać prezydentem i dojście do wniosku, że 90% go popiera, więc nic nie trzeba zmieniać, wszyscy ich kochają, a zwycięstwo mają w kieszeni. Trzeba z góry założyć, że sporo wyników będzie zafałszowanych, bo osoby uważające inaczej nie wiedzą o ankiecie / nie mogą jej wypełnić, chociażby dla tego, że możliwe jest to tylko, jeżeli mamy zainstalowanego klienta na Windows.

Uważam, że warto by przeprowadzić ankietę o tym, dla czego ludzie nie używają Eltena, za pomocą np. Google Forms, rozdystrybuować to na grupach dla niewidomych, gdzie się da, i prosić o wysyłanie znajomym.

Nie dotyczny ankiety, bo ta była tylko po polsku, ale Elten ma jeszcze jeden problem, dostęp tylko z Windowsa dla zagranicy i brak możliwości pobrania instalatora nie znając linka.
w związku z przesiadką na Maca, prawie mnie tutaj nie ma. Inne sposoby kontaktu w wizytówce.
04.11.2020 18:07

9 z 14: monstricek

Przede wszystkim w 100 procentach zgadzam się z Mikołajem. Można spróbować utworzyć ankietę na googleforms i wysłać ją do Typhlosa, grup na fb, różnych czatów na Whatsapp, wtedy będziemy mogli zebrać jakąś prawdziwą bazę wiedzy o tym, dlaczego i do czego Elten jest potrzebny. Myślę, że taką ankietę można najpierw zamieścić w różnych miejscach w sieci z polskimi użytkownikami, a następnie, jeśli zostanie aktywnie wypełniana, przetłumaczyć na język angielski i umieścić w innych miejscach. Co do młodych ludzi, których prawie nie ma. Widzę trend, że wielu z nich używa smartfonów. Jeśli chcemy mieć więcej młodych i aktywnych użytkowników, konieczna jest praca nad aplikacjami mobilnymi, bo to w aplikacjach młodzi ludzie komunikują się aktywniej niż poprzez strony, bo tak jest prosciej. David, mówiłem ci, powtórzę to jeszcze raz: po wydaniu wersji 2.4 musisz stanowczo powiedzieć użytkownikom, że klient będzie się rozwijał wolniej i zająć się klientami mobilnymi, w których można zaimplementować przynajmniej podstawowe funkcje klienta dla komputera. Dzięki temu projekt będzie bardziej mobilny i będzie można go używać w dowolnym miejscu. Kolejna rzecz, która przyszła mi do głowy: Strona Elten powinna mieć link "Download", napisany po-angielsku, aby ludzie z zagranicy mogli dowiedzieć się, skąd wziąć klienta.

04.11.2020 19:34

10 z 14: mikolajholysz

dobry pomysł, dać jakieś na prawdę kilka linijek kodu w js, że jeśli język przeglądarki to nie polski, wyświetl że strona nie jest przetłumaczona, tu jest link download, z opcją kontynuuj do polskiej strony dla takich świrów jak ja, którzy Windowsa po angielsku to mają z zasady
w związku z przesiadką na Maca, prawie mnie tutaj nie ma. Inne sposoby kontaktu w wizytówce.
04.11.2020 19:37

11 z 14: monstricek

Tak, to było by najlepsze z wyjść.

04.11.2020 19:40

12 z 14: pioter998

ja chciałbym wiedzieć jak Pajper policzył to wszystko, bo mnie od ilości cyfr w głowie się kręci. jest jakiś program? choć lubię statystyki.
życie jest Piękne.
10.11.2020 00:09

13 z 14: balteam

filtrami chociażby, które są dostępne.
Zapraszam osoby posiadające piesy, lub chcące je posiadać, do dołączenia do grupy o psach przewodnikach.
10.11.2020 00:14

14 z 14: iwkan

Myślę, że każdy z nas ma jeszcze inne konta, czy to na twitterze, czy facebooku, czy jeszcze w innych serwisach społecznościowych. Jeśli każdy z nas napisze coś o eltenie, zach ęci innych, to może będzie nas więcej. Mój mąż, choć nie jest niewidomy, to jednak elten go zainteresował. I chętnie by opowiedział swoim znajomym o tym programie, ale Mikołaj czeka na wersję mobilną, bo zależy mu na tym żeby mógł korzystać z eltena nie tylko w domu.
Слава Україні! Sława Ukraini!
30.01.2021 22:25

Wróć do listy wątków

1 z 1


Nawigacja


Copyright (©) 2014-2024, Dawid Pieper