Blog: Co nadolnik i "krata", daje dziś dla świata - Elten Network

Zalogowany jako: gość

Co nadolnik i "krata", daje dziś dla świata

Blog użytkownika: majkmik1981
Wróć do listy blogówKategorie

Co słychać w gw

1 z 1

CK Zamek znów bez dotacji Ministerstwa Kultury. Wśród beneficjentów m.in. fundacja Ojca Tadeusza RydzykaLINE

Komentarze: 0
CK Zamek znów bez dotacji Ministerstwa Kultury. Wśród beneficjentów m.in. fundacja Ojca Tadeusza Rydzyka
Marta Kaźmierska
16 lutego 2019 | 09:00Ministerstwo Kultury nie przyznało dotacji na organizację festiwalu Poznań Poetów. - Rozumiem, że jest to element strategicznego działania ministerstwa, wyraz obowiązującej obecnie polityki kulturalnej - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek, które organizuje festiwal
Poznań Poetów odbywa się w Poznaniu od 2003 r. i stał się przez ten czas rozpoznawalną marką na mapie imprez literackich. Każda edycja przyciąga gości z całego świata. Od 2015 r. na festiwalu odbywa się wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej, ufundowanej po śmierci Stanisława Barańczaka przez miasto i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
...
2019-02-17 07:13:10

Atak pozwem w prezydenta Poznania czy w poznański smog? [KOMENTARZ]

Komentarze: 0
Atak pozwem w prezydenta Poznania czy w poznański smog? [KOMENTARZ]
9 lutego 2019 | 09:23W światowych zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast Poznań tej zimy bywa w czołówce. Czy sądowy pozew skierowany przeciwko prezydentowi miasta przez społecznika Lechosława Lerczaka coś w tej sprawie zmieni?
Do tej pory wydawało nam się, że najbardziej zasmrodzonym polskim miastem jest leżący w niecce Kraków. Tymczasem nie, bywają dni, gdy stolicę Małopolski w smrodowych rankingach wyprzedzamy zdecydowanie. Z tarasu naszej redakcji „podziwiamy” komin kamienicy na Garbarach, z którego kłęby dymu lecą codziennie, a kolor – czarny lub biały – zmienia się co jakiś czas w zależności od tego, co ląduje w piecu.
...
2019-02-09 18:48:35

Wege Festiwal w Poznaniu. Wegańskie kebaby, hod dogi i ciasta w ArenieLINE

Komentarze: 6
Wege Festiwal w Poznaniu. Wegańskie kebaby, hod dogi i ciasta w Arenie
Agnieszka Kwiatkowska
9 lutego 2019 | 16:30
9 lutego 2019 r. Wege Festiwal w hali Arena w Poznaniu


Wege kuchnia z całego świata, wege street food, wege łakocie - wszystkiego, co bezmięsne można spróbować podczas Wege Festiwalu w hali Arena. Z roku na rok amatorów roślinnej diety przybywa.
Miało być wegańsko i wegetariańsko, a ja patrzę na całkiem apetycznie wyglądający kebab i zapiekankę z salami. - Ten „kebab” to dżakfrut, czyli owoc chlebowca, który dla wegan imituje mięso, bo przypomina je z wyglądu i w konsystencji. A gdy się go odpowiednio przyprawi, to też smakuje jak mięso. Czasem mięsożercy, którym dajemy go do spróbowania, nie dowierzają, że nie jedzą prawdziwego mięsa  - tłumaczy Waldek z Kuchni PoWolność, jeden z prawie 100 wystawców na Wege Festiwalu w poznańskiej hali Arena.
...
2019-02-09 18:45:29

Na rowerze zimą? Da się nawet z dziećmi. "Jazda o tej porze roku nie wymaga bohaterstwa czy olbrzymich przygotowań"LINE

Komentarze: 0
Na rowerze zimą? Da się nawet z dziećmi. "Jazda o tej porze roku nie wymaga bohaterstwa czy olbrzymich przygotowań"
Paulina Nowicka
8 lutego 2019 | 06:45


Gdy słyszę pytania: jak się ubrać na rower, to zastanawiam się, czy ktoś pyta, jak się ubrać do tramwaju czy na spacer.
– Nie mam oczywiście „dowodów naukowych", ale widzę u siebie lepszą odporność. To moja czwarta zima na rowerze. Nie pamiętam, kiedy ostatnio chorowałam. Może raz zdarzył mi się katar – opowiada Marta Sztafarek. Mieszka niedaleko rynku Wildeckiego, a pracuje w Suchym Lesie. Dojeżdża do pracy rowerem bez względu na porę roku. – Moi rodzice boją się, że zimą jazda jest niebezpieczna. Staram się ich uspokajać, że kontroluję sytuację i unikam podejmowania ryzyka. Mam wielu znajomych jeżdżących na rowerze. Ci z pracy raczej dziwią się, jeśli akurat nim nie przyjadę. Z sąsiadami podobnie, gdy np. wejdę po pracy do piekarni, a nie padało i nie przyjechałam rowerem, to słyszę: „O, dziś pani bez roweru?” albo kiedy pada, a jechałam rowerem „Na rowerze? Taka pogoda przecież!”. Raz zdziwieni kiedy jadę, innym razem kiedy nie jadę – śmieje się Marta.
...
2019-02-08 16:20:35

Kalina Michocka z partii Wiosna Roberta Biedronia: Czas już skończyć z tym napuszeniem w świecie politykiLINELINE

Komentarze: 0
Kalina Michocka z partii Wiosna Roberta Biedronia: Czas już skończyć z tym napuszeniem w świecie polityki

wywiad
Tomasz Nyczka
8 lutego 2019 | 07:00

- Po niedzielnej konwencji mam problem z tym, żeby na czas odpowiedzieć na wszystkie wiadomości, które dostaję. Chcą się do nas przyłączyć, pytają o naprawdę konkretne rzeczy albo po prostu wyrażają swoje poparcie - mówi Kalina Michocka, koordynatorka partii Wiosna Roberta Biedronia w Kaliszu i Lesznie.


Czytasz ten artykuł, bo masz prenumeratę Wyborczej. Dziękujemy

Tomasz Nyczka: Jak było na Torwarze?
Kalina Michocka: Wspaniale. Choć to były raczej takie emocje jak na koncercie. Wszędzie szalejąca publiczność. Pierwszy raz miałam okazję zobaczyć to z perspektywy osoby, która stoi na scenie. Wszystkim nam udzieliła się ta wiosna.
...
2019-02-08 07:40:47

Kontrole trzeźwości sparaliżowały Niestachowską i wkurzyły kierowców. Policja zapowiada, że to nie koniecLINE

Komentarze: 0
Kontrole trzeźwości sparaliżowały Niestachowską i wkurzyły kierowców. Policja zapowiada, że to nie koniec
Paulina Nowicka
7 lutego 2019 | 18:15


W poniedziałek i wtorek kilkudziesięciu policjantów sprawdzało trzeźwość kierowców w Poznaniu i powiecie. Efekt? 7422 przebadanych kierowców, pięciu z nich miało alkohol w organizmie. Czytelnicy mają jednak żal za formę akcji na ul. Niestachowskiej - przez kontrole spóźniali się do pracy, szkoły.
Po artykule na temat kontroli drogówki na ul. Niestachowskiej zgłosiła się do nas stała czytelniczka. Pisaliśmy, że kontrola trzeźwości w godzinach porannego szczytu wywołała gigantyczne korki. Czytelniczka proponuje, by policja dostała za akcję trzy czarne pyry. Dlaczego? – Rozumiem dbać o trzeźwość na drogach, ale to, co zorganizowała policja wczoraj, było mówiąc delikatnie nieodpowiedzialne. Poznaniacy mieszkający od północnej strony Poznania spóźnili się do pracy i do szkoły ponad godzinę i więcej. Ludzie na przystankach wyczekiwali po dwie godziny na opóźnione autobusy MPK. Myślę, że to, co zrobiła policja w poniedziałek, w pełni zasługuje na trzy czarne pyry – napisała czytelniczka.
...
2019-02-08 04:45:27

Lekcje o mowie nienawiści w poznańskich szkołach nie są obowiązkowe. Młodzi jednak uważają, że są potrzebneLINE

Komentarze: 0
Lekcje o mowie nienawiści w poznańskich szkołach nie są obowiązkowe. Młodzi jednak uważają, że są potrzebne
Agnieszka Kwiatkowska
7 lutego 2019 | 06:45


W Poznaniu lekcje przeciwko mowie nienawiści, które prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiedział po tragedii w Gdańsku, mogą, ale nie muszą się odbyć. Młodzieżowa Rada Miasta chciałaby jednak, by młodzi rozmawiali o tym w szkole.
Czytasz ten artykuł, bo masz prenumeratę Wyborczej. Dziękujemy
Tuż po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Jacek Jaśkowiak - podobnie jak prezydenci innych polskich miast - zapowiedział, że w poznańskich szkołach odbędą się lekcje dotyczące mowy nienawiści.
Lekcje o mowie nienawiści nieobowiązkowe
...
2019-02-08 04:34:18

Zaginiony Michał Rosiak kupił tancerce drogiego drinka. Z klubu wyszedł, gdy skończyły mu się pieniądzeLINE

Komentarze: 0
Zaginiony Michał Rosiak kupił tancerce drogiego drinka. Z klubu wyszedł, gdy skończyły mu się pieniądze
Piotr Żytnicki
6 lutego 2019 | 13:45
Klub nocny Euphoria przy Starym Rynku. Bawił się tam przed zaginięciem student Michał Rosiak
4 ZDJĘCIA
Klub nocny Euphoria przy Starym Rynku. Bawił się tam przed zaginięciem student Michał Rosiak (ŁUKASZ CYNALEWSKI)


Nowe informacje w sprawie zaginionego Michała Rosiaka. Śledczy odtworzyli, co działo się w nocnym klubie na Starym Rynku, w którym Michał Rosiak bawił się z kolegami przed zaginięciem. Dotarli też do kierowcy pługopiaskarki, która przejeżdżała obok przystanku przy ul. Szelągowskiej.
Czytasz ten artykuł, bo masz prenumeratę Wyborczej. Dziękujemy
...
2019-02-07 05:24:30

Poszukiwania Michała Rosiaka. Weszli do niedostępnych bunkrów na Cytadeli. Obrońca nietoperzy nie chciał ich wpuścićLINE

Komentarze: 0
Poszukiwania Michała Rosiaka. Weszli do niedostępnych bunkrów na Cytadeli. Obrońca nietoperzy nie chciał ich wpuścić
Marta Kaźmierska
3 lutego 2019 | 15:16
Poszukiwania zaginionego studenta Michała Rosiaka na poznańskiej Cytadeli, 3 lutego 2019 r.
28 ZDJĘĆ
Poszukiwania zaginionego studenta Michała Rosiaka na poznańskiej Cytadeli, 3 lutego 2019 r. (PIOTR SKoRNICKI)

- Cały czas wierzę, że znajdziemy Michała żywego. Gdybym nie wierzył, to by mnie tu nie było - mówi Jacek Dryjański, organizator akcji, której celem jest odnalezienie studenta Michała Rosiaka. Dziewiętnastolatek zaginął bez śladu ponad dwa tygodnie temu.

Michał Rosiak, 19-letni student chemii na Politechnice Poznańskiej, w czwartek 17 stycznia bawił się ze znajomymi w centrum Poznania. Pili alkohol. Byli też w klubie nocnym ze striptizem. Michał wyszedł z niego sam o godz. 0.54 w nocy z czwartku na piątek. Jeszcze o godz. 1.36 był na przystanku autobusowym przy ul. Szelągowskiej. O godz. 2.25 na przystanku nikogo już nie było.
...
2019-02-07 05:18:32

Podwójny rocznik w szkołach średnich. Ile miejsc czeka na uczniów w najlepszych poznańskich liceach?LINE

Komentarze: 0
Podwójny rocznik w szkołach średnich. Ile miejsc czeka na uczniów w najlepszych poznańskich liceach?
Agnieszka Kwiatkowska
2 lutego 2019 | 09:30
1 ZDJĘCIE
TOMASZ WASZCZUK


Choć do szkół średnich idzie w najbliższym roku szkolnym dwa razy więcej uczniów, najlepsze poznańskie licea nie mają możliwości przygotować dla nich podwójnej liczby miejsc. Uczniowie się stresują, a dyrektorów czeka bardzo trudna rekrutacja.
Małgosia, uczennica ósmej klasy podstawówki, martwi się o swoją przyszłość. – Spędzam przerwy z koleżankami i mam swoje sprawy, ale największym moim zmartwieniem jest to, że nie dostanę się do szkoły. Bo ja mam świadomość, że tutaj waży się moja przyszłość. Ten podwójny rocznik wywołuje we mnie lęk. Widzę swoich kolegów z klasy, którzy uczą się lepiej ode mnie, i się boję, że skończę w ostatnim liceum czy ostatnim technikum – mówi.
...
2019-02-07 05:16:36

1 z 1Nawigacja


Copyright (©) 2014-2019, Dawid Pieper