Blog: Mimilandia - Elten Network

Zalogowany jako: gość

Mimilandia

Blog użytkownika: Mimi
Wróć do listy blogówKategorie

Przeczytane - opisane

1 z 2

Następna

Dobry Achim i zły Achim czyli o "Kryptonimie Frankenstein" Przemysława Semczuka

Komentarze: 5
Prawdopodobnie słyszeliście o "Wampirze z Zagłębia" czyli Zdzisławie Marchwickim - seryjnym mordercy kobiet. Jego proces sądowy oraz wspólników, gromadził rzesze publiczności. A wśród widzów milczący młodzieniec ze spuszczonym wzrokiem... On... Joachim Knychała zwany Achimem. Górnik z Piekar Śląskich, świeżo upieczony małżonek, chłopak robotny i silny. Co ma wspólnego z "Wampirem"? Duuuuużo. Baaaardzo dużo. Marchwicki stał się dla niego inspiracją, wzorem postępowania...
Przemysław Semczuk w dokumentalno-fabularnej powieści "Kryptonim Frankenstein" przedstawia życie i zbrodniczą działalność Knychały. Co zrobił Achim? Napadał i zabijał kobiety, nawet dwie dwunastoletnie przypadkowo spotkane dziewczynki. Robił to z nienawiści do płci żeńskiej. Jego zbrodnie miały silny podtekst seksualny.
...
2019-07-21 09:37:32

Dwie autorki - jeden ogród

Komentarze: 7
Dziś rano skończyłam lekturę powieści Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej "Ogród Zuzanny". Pani Bednarek to ta, która popełniła dość modne zbiorki opowiadań dla dzieci o 10 skarpetkach, Małej B. i jej rodzicach. A pani Kaczanowska to psycholog, dziennikarka, felietonistka... Lubię czytać o ogrodach, więc zabrałam się kilka dni temu za niniejszą powieść. Słuchałam w wersji audio - interpretacji Magdy Karel.

To historia trzech pokoleń kobiet, które łączą więzy krwi, a dzielą poglądy na miłość i życie.. Główne bohaterki to panie Czaplicz mieszkające w starej rodowej willi. Najstarsza - Cecylia - ma 90 lat, pogodne usposobienie i upodobanie do kolorowych dodatków, brydża, zielarstwa i szeroko pojętej tradycji. Jej córka - Krystyna - zbliża się do 60-tki, jest zgorzkniałą perfekcjonistką, nie lubi szastać pieniędzmi. Tytułowa Zuzanna - córka Krystyny - samotna trzydziestoośmioletnia matka nastoletniego chłopca, marzy o wielkiej miłości, choć w nią jednocześnie wątpi. Parę razy sparzyła się już na relacjach damsko-męskich... Projektuje ogrody. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie rewitalizacji ogrodu jednej z willi, którą kupił bogacz z Warszawy. Intrygujący pracodawcqa okazuje się jej dawną miłością... Czy kochała z wzajemnością? Co mówi projektowany przez nią ogród? W jakim stopniu sprawdzi się wróżba tarota postawiona przez wiecznie i nieszczęśliwie zakochaną przyjaciółkę głównej bohaterki? Kim jest rudowłosy wamp? O czym marzy dwunastoletni Wojtek Czaplicz?
...
2019-07-03 20:38:11

Mróz pod koniec czerwca czyli 9 razy Chyłka i Zordon

Komentarze: 10
Znowu zastosowałam grę słów... nie, nie przewiduję ataku zimy w lecie. Rzecz jasna chodzi o poczytnego autora thrillerów prawniczych czyli Remigiusza Mroza. Możliwe, że część z Was zna cykl o nietypowym duecie adwokackim czyli Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim. Jestem świeżo po lekturze ostatniej - dziewiątej części. W wersji audio wszystkie tomy czyta Krzysztof Gosztyła. Lubię powieści łączące w sobie wątki kryminalne, psychologiczne i obyczajowe. U Mroza to znajdziemy. Jego bohaterowie są nietuzinkowi, wzbudzają emocje - czasem pozytywne, czasem wręcz przeciwne, ale nie są jednowymiarowi. Przeżywają małe i wielkie dramaty, wzloty, porażki, wchodzą w trudne relacje interpersonalne. Na podstawie prozy Mroza w 2018 roku powstał serial telewizyjny "Chyłka. Zaginięcie". oczywiście nie bohaterka główna zaginęła... Ale nie zdradzę kto...
...
2019-06-26 08:48:56

Nieszczęścia chodzą parami, a jak jest ze szczęściami?

Komentarze: 3

...
2019-05-29 08:26:34

Pewien polski kryminał retro

Komentarze: 6
Lubię kryminały retro... Mają swój styl, klimat... Choćby Borys Akunin... Marcin Wroński i jego lubelski cykl o Zydze Maciejewskim... "Morderstwo w Alei Róż" Tadeusza Cegielskiego... Powieści Ryszarda Ćwirleja czy Henryka Vogela. Naprawdę polecam...
A dziś zaproponuję Wam lekturę starego dobrego Remigiusza Mroza... Wiecie... Gość od cyklu o Chyłce i Zordonie, od "Czarnej Madonny" i kryminałów z Wysp Owczych... A teraz, mam na myśli jego powieść "W cieniu prawa". Czytając, cofniemy się o 110 lat i znajdziemy się w Galicji. Erik Landecki, młody Polak z nieco szemraną przeszłością, zostaje nie bez obaw pracodawców zatrudniony w austriackim dworku baronostwa von Reigner jako czyścibut. Pierwszego dnia w nowym miejscu pracy czyli w Reisental, ma miejsce dramat. guwernantka i majordomus znajdują zwłoki zamordowanego brutalnie panicza Juliusa czyli dziedzica rodu. Młody baron nie był ideałem cnót... Podejrzenie pada na Landeckiego. Czy Erik zabił szlachetnie urodzonego utracjusza? A może to porachunki? A może zbrodnia ma podtekst polityczny?
...
2019-05-18 19:27:44

Mocny polski kryminał

Komentarze: 9

...
2019-05-13 07:22:31

Kilka słów o cyklu "W lekarskim fartuchu"

Komentarze: 9
W skład cyklu wchodzą dwie powieści: "Obsesja" - premiera we wrześniu 2017 oraz wydana rok później "Paranoja". Autorka to Katarzyna Berenika Miszczuk. Znacie jej styl z cyklu słowiańskiego "Kwiat paproci", a także z "Drugiej szansy", powieści "Ja, anielica" i "Ja, diablica". Dziś zachęcam do lektury debiutu kryminalnego Miszczuk czyli dylogii "W lekarskim fartuchu".
...
2019-04-28 11:19:54

Botaniczny świat odczuwania - o książce "Zmysłowe życie roślin"

Komentarze: 4
Jeśli fascynuje Was świat flory i kwestie biologiczno-psychologiczne, mam dla Was inspirującą pozycję literacką. To dość krótka, lecz bardzo wnikliwa i ciekawie napisana książka popularnonaukowa autorstwa Daniela Hamowitza. Są tu rozważania na temat wrażliwości rozmaitych roślin, o ich reakcjach na bodźce zewnętrzne, odczuwaniu zmian w przyrodzie i wielu podobnych kwestiach. W jaki sposób rośliny "widzą", "słyszą", rozumieją i czują? Czy rośliny reagują na muzykę? Czy wiedzą gdzie się znajdują? A może byście chcieli przeczytać o "tańczących" tulipanach, mimozie i bobie oraz ich filmowaniu przez Darwina? Co pamiętają drzewa? Czy o roślinie można powiedzieć, że jest świadoma oraz inteligentna?
...
2019-04-25 22:28:12

Krótka recenzja thrillera "Córeczka" Kathryn Croft

Komentarze: 6
Wczoraj wieczorem skończyłam czytać tę powieść. Tytuł miły, zdrobniały, niewinnie czuły. A treść... Mocna.. Niełatwa psychologicznie... Intrygująca...
...
2019-04-24 19:00:52

O słowiańskich wierzeniach miło się czytało

Komentarze: 10

...
2019-04-08 20:07:42

Recenzja "Urlopu nad morzem" Agnieszki Pietrzyk - audio

Komentarze: 4
Wpis głosowy

...
2019-03-02 09:51:50

Japońskie klimaty - recenzja dwóch zbiorów opowiadań

Komentarze: 7
Uwielbiam książki dotyczące podróżowania, zarówno reportaże jak i fabularne. Przedwczoraj skończyłam słuchanie "Szkarłatnego kwiatu kamelii" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego. Książka składa się z 15 opowieści krótszych i dłuższych, mrocznych i radosnych, pełnych dzielnych samurajów, urokliwych gejsz i wspaniałych krajobrazów. Realia Japonii z XIX i I połowy XX wieku. Można wiele się dowiedzieć o obyczajach, rytuałach, symbolach, wierzeniach.. Podam przykładowe tytuły opowiadań: "Wielkie serce małej gejszy", "Tajfun" i kończąca zbiór legenda "Lotosy". W DZDN dostepna jest ta pozycja w interpretacji Magdaleny Lipiec.
...
2019-02-22 21:47:05

W ferie także czytam czyli nowa recenzja - "Skrzynia Władcy Piorunów" Marcin Kozioł

Komentarze: 6
Ferie bez czytania? U mnie nierealne. :) Oto dziś skończyłam bardzo ciekawą książkę. Młodzieżową... Współczesną... Autorem jest Marcin Kozioł. Tytuł - "Skrzynia Władcy Piorunów". To pierwsza część cyklu "Detektywi na kółkach".
...
2019-02-02 00:03:54

Recenzja powieści "W słońcu i we mgle" Doroty Shrammek

Komentarze: 14

...
2019-01-20 23:17:28

Karuzele się kręcą - recenzja dwóch książek Tomasza Raczka

Komentarze: 7

...
2019-01-11 21:44:27

1 z 2

Następna


Nawigacja


Copyright (©) 2014-2019, Dawid Pieper