Blog: Skacz - i lecąc w dół, pozwól, by wyrosły ci skrzydła. - Elten Network

Zalogowany jako: gość

Skacz - i lecąc w dół, pozwól, by wyrosły ci skrzydła.

Blog użytkownika: pajper
Wróć do listy blogówKategorie

Nauka, czyli co w trawie wiedzy o świecie piszczy

1 z 1

Ile równa się 2 plus 2?

Komentarze: 4
Nie, ja nie zwariowałem.
Jedno z najprostszych działań matematycznych - dwa dodać dwa - wcale nie jest takie proste, przynajmniej jak spojrzeć na nie przez pryzmat matematyki wyższej.
Dzisiejszy wpis nie będzie mówił o skomplikowanych definicjach czy twierdzeniach, kieruję go również do osób niekoniecznie z matematyką się lubiących, jako ciekawostkę.

Dwa plus dwa równa się cztery. Ale czy na pewno? Czym jest liczba?
Problem sumowania był znany już w starożytności. Chodzi o to, że liczba jest tworem abstrakcyjnym, nie istnieje coś takiego.
Mogę powiedzieć, że dwa jabłka i dwa jabłka to w sumie cztery jabłka. Co jednak jak zamiast dwóch jabłek wezmę dwa razy nic?
...
2018-08-03 17:56:56

Dawid kontra goliat, czyli o tym, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Komentarze: 20
Kamil, mój brat, zgłosił mi, że Windows na jego komputerze zaczął piszczeć, że nie jest oryginalny. Problem tkwił w tym, że owszem, był, fizycznie kupowanym przeze mnie systemem.
Wprowadziłem wtedy klucz ponownie i uznałem, że po sprawie. Do wczoraj.
Wczoraj, używając w pewnym celu tego komputera, zauważyłem, że powiadomienie o nieoryginalności systemu wróciło. Przyznam, zaintrygowało mnie to.
To, co teraz napiszę, niech będzie dla was przestrogą.

O zagrożeniach w sieci mówi się dużo w szkołach, w telewizji, w radiu.
A mimo to ludzie zdają się to wszystko przyjmować i ignorować.
Już dawno przestałem zajmować się regularną optymalizacją komputera brata. Przyznam, straciłem do tego cierpliwość, bo śmietnik tam się robił niesamowity, setki ikon na pulpicie, instalowane i usuwane gierki z prędkością światła.
...
2018-06-25 12:25:03

Jak to jest z taktowaniem pamięci RAM

Komentarze: 4
Przeglądając specyfikacje techniczne różnych komputerów, często natykamy się na parametr, jakim jest częstotliwość taktowania pamięci RAM. Jeszcze kilka lat temu, prawie w ogóle o nim nie mówiono, gdyż rynek zasadniczo zdobyła częstotliwość 1600MHz i, o ile nasz sprzęt nie był wyjątkowo słaby lub wyjątkowo dobry, taka właśnie w nim drzemała. Sprawa zmieniła się dopiero niedawno wraz z rozpropagowaniem standardu DDR4, który umożliwił tańsze tworzenie wydajniejszych układów.

Spotify włączył mi utworek Wind of Change Scorpionsów i w jakiś sposób zainspirowało mnie to do naskrobania tego artykułu.
Dziś składałem nowy komputer do zarządzania sklepem jako, że stary sprzęt jest tam, oględnie mówiąc, przestarzały pod każdym względem.
...
2018-06-15 13:19:35

Niewidomkowy wstęp do analizy matematycznej (część 1): podstawowe pojęcia rachunku różniczkowego

Komentarze: 6
Uwaga! Artykuł zdecydowanie może powodować odruchy wciskania klawisza escape u wszystkich ludzi uczulonych na matematykę.

Jako, że od czasu do czasu trafia się biedny niewidomek, który postanawia podejść do matury rozszerzonej z matematyki, ewentualnie na studiach spotyka się z pojęciami analizy matematycznej, a nauczyciele często zdolnościami tłumaczenia tych pojęć niegeometrycznego nie grzeszą, postanowiłem napisać artykuł, w którym postaram się nieco przybliżyć tematykę rachunku różniczkowego oraz całkowego.

Całki i różniczki to pomysł Archimedesa, potem rozwinął je i uściślił Newton. Tyle z ich historii zasadniczo wiedzieć wystarczy.
Nas raczej interesuje, czym są i do czego służą, o ile w ogóle mają jakikolwiek cel prócz męczenia biednych maturzystów. Niestety, mają.
...
2018-06-14 15:15:51

Splątanie kwantowe, czyli jedna z największych zagadek współczesnej fizyki

Komentarze: 2
Wkraczamy na grząski grunt fizyki kwantowej, na którym twierdzenie "wiem, że nic nie wiem" to niedomówienie roku, a raczej powinienem rzec "wiem, że nie wiem, czego nie wiem" albo "wiem mniej niż zero".
Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o splątaniach kwantowych, czyli o jednym z najbardziej tajemniczych i niezrozumiałych zjawisk we wszechświecie. Należałoby tu od razu podkreślić, że mówimy o dopiero kiełkującej gałęzi fizyki, w której nadal nie potrafimy wyjaśnić wielu obserwowanych zjawisk.
Możemy opisać pewne obserwowane efekty, często jednak nie mamy nawet niepotwierdzonej hipotezy o ich naturze.
Najlepszym przykładem jest tutaj splątanie kwantowe.

Czym jest splątanie kwantowe? Cytując pewnego profesora fizyki, "a cholera je wie".
...
2018-04-22 19:10:54

Kurs Elten API (5): menu

Komentarze: 2
Trochę czasu minęło od poprzedniej części kursu, ale teraz, skoro mam chwilę, czas na rozdział piąty.
Dzisiaj opowiemy sobie o instrukcji warunkowej.

Instrukcja warunkowa, tak zwane if, pozwala na różne zachowania programu w zależności od zaistniałej sytuacji. Tak naprawdę pośrednio była ona już używana w poprzedniej lekcji przy funkcji confirm.

Jak działa instrukcja warunkowa?
A no instrukcja warunkowa pozwala wykonać kod tylko w specyficznych, podanych warunkach. Na przykład możemy sprawić, że menu otworzy się wtedy i tylko wtedy, kiedy użytkownik wciśnie klawisz alt.
Najprostszy przykład wygląda tak.

begin
x=input_text("Podaj jakąś liczbę.").to_i
...
2018-04-10 12:55:11

On wabi się Tux. - Co to jest Linux? Kilka słów dla niewtajemniczonych.

Komentarze: 3
System, z jakiego najprawdopodobniej czytacie niniejszy wpis, to Microsoft Windows. Niewielu świadomych jest, że Windows to nie jedyny system operacyjny dostępny na rynku. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o pewnej alternatywie, Linuxie, jak również nieco ją z Windowsem porównać. Celem tego wpisu nie jest nakłanianie nikogo do zmiany oprogramowania, jest nim po prostu wyjaśnienie i opisanie Linuxa.

Żeby zrozumieć filozofię powstania systemu Linux, musimy się cofnąć jeszcze do XX wieku, konkretnie do roku 1969. W owym czasie informatyka dopiero raczkowała, komputery były mało wydajne i ogromne, niewielu śniło się, że kiedyś każdy będzie miał taki komputerek w kieszeni. Wtedy to powstał system Unix, który był w pewnym sensie pierwszą globalną próbą ustandaryzowania standardów oprogramowania. Z systemu tego bardzo wiele w informatyce przetrwało do dziś i choć raczej się go obecnie nie stosuje, wiele, bardzo wiele opracowanych wtedy rozwiązań drzemie w systemie, na którym to czytacie, niezależnie od tego, co to za system.
...
2018-04-02 18:03:24

Dlaczego wydaje się, że pociąg się cofa? Rozważania o przyspieszeniu, bezwładności i zrywie.

Komentarze: 4
Jechałem w czwartek pociągiem, niby normalna rzecz. Jako jednak, że była to jakaś starsza lokomotywa i pociąg nieźle podskakiwał i kołysał się, zwróciłem uwagę na pewien szczegół. Gdy pociąg ruszał, z początku wydawało się, że jedzie do tyłu, by po jakimś czasie nagle perspektywa się zmieniła i odczuwalnym stał się wyraźny ruch na przód. Jako, że daleko mi od normy, dość szybko opracowałem matematyczny opis tego zjawiska, gdy byłem na następnej stacji, był już gotowy fajny wzór opisujący to złudzenie. Nie jest moim celem jednak zanudzanie was jego wyprowadzeniami czy interpretacją, ja tutaj chciałbym omówić coś innego. To niby codzienne, proste do zaobserwowania złudzenie co do kierunku poruszania się stało się pretekstem, bym zaczął opowiadać wam o paradoksach, jakby się zdawało, fizyki i jej wpływie na codzienne życie. Dajcie znać czy będziecie taką serią wpisów od czasu do czasu zainteresowani. Dziś zaś zajmiemy się odczuwaniem prędkości.
...
2018-03-18 13:59:31

Co to jest matematyka wyższa?

Komentarze: 6
Nim przejdę do treści wpisu pragnę podkreślić, że jego celem nie jest uczenie, zachęcanie do nauki czy też przekonywanie o wadze w życiu codziennym matematyki, jest nim jeno wytłumaczenie i przybliżenie tematyki związanej z tak zwaną matematyką wyższą.

Jakiś czas temu wdałem się z kolegą, Kubą, w temat związany z matematyką, zasadnością jej nauki i tak dalej.
Rozmowa ta zainspirowała mnie, by nieco zająć się tematem matematyki wyższej jako, że mało osób zdaje sobie sprawę, ile zawdzięcza jej ludzkość, uważając ją za niepotrzebne teoretyzowanie. Nie twierdzę, że taka była opinia Kuby.
Po prostu z taką opinią się zetknąłem. I o ile zgadzam się, że umiejętność całkowania czy wyznaczenia macierzy dla znakomitej większości społeczeństwa jest zbyteczna, nie zgodzę się z opinią, by bez matematyki świat wyglądał tak samo.
...
2018-02-23 22:00:09

Bełkot pseudonaukowy, czyli dlaczego rakieta z Orbitalnego Spisku Rafała Kosika nie ma prawa działać

Komentarze: 14
Czasem jest tak, że książki próbują na siłę być naukowe. Co mam na myśli? Zawierają mądre, naukowe dowody i wzory, myśli niby naukowców, odwołania do praw fizyki.
A często w rzeczywistości ta niby nauka to bzdura, bo, bądźmy szczerzy, autor się nie znał.

Dzisiaj omówię jeden taki przypadek. Jeżeli będziecie ciekawi, dajcie znać w komentarzu, a będę tą serię komentował.

Kojarzycie twórczość Rafała Kosika? W Orbitalnym Spisku odpalona była rakieta kosmiczna.
Mam zamiar udowodnić wam, że taka rakieta nie ma prawa działać, a jej lot jest praktycznie niemożliwy w opisanej formie.

Zacznijmy od przypomnienia kilku faktów i oświecenia tych, którzy książki nie znają.
...
2018-01-06 23:19:28

Wspomnienie Świętej Łócji

Komentarze: 8
To może dość dziwne, ale do niedawna nie wiedziałem o tym, kto jest patronem niewidomych, a nawet, że mamy jakiegoś patrona.
Dowiedziałem się o tym przez przypadek. Ci, którzy we wakacje już czytali mojego bloga wiedzą, że przy okazji odwiedzin Pałacu Dioklecjana trafiłem prosto do kaplicy św. Łócji, a z opisu, który był tam również w brajlu, dowiedziałem się, że jest m.in. patronką niewidomych.
Obiecałem wam wtedy też, że napiszę coś o jej życiu.
No i, jak to w wypadku mojego bloga wygląda dość często, nie było nigdy albo weny, albo czasu.
Dzisiaj jednak wypada jej liturgiczne święto, naprawdę więc należałoby coś napisać na jej temat.

Łócja z Syrakuz urodziła się w 281r n.e. Zasadniczo, była jedną z ostatnich ofiar prześladowania Chrześcijan w Rzymie.
...
2017-12-13 23:43:26

SSD - co to jest i z czym to się je?

Komentarze: 10
Witajcie!

Ostatnio kilka osób pytało mnie o tak zwane SSD, dyski półprzewodnikowe, Solid State Drives, rodzaje dysków komputerowych, które stają się coraz popularniejsze.
Wpis ten dedykuję osobom o nieco mniejszym doświadczeniu informatycznym, myślę, że znawcy tematu niczego nowego się nie dowiedzą.
Ale osobom pracującym na komputerze, a nie koniecznie zastanawiającym się co w środku huczy, mam nadzieję pomóc tym artykułem.

Dyski SSD pojawiły się na rynku kilka lat temu i obecnie stają się coraz powszechniejsze w użytku.
Na pierwszy rzut oka można zobaczyć, że są znacznie droższe i mniej pojemne.
Pojawia się więc często pytanie, dlaczego ludzie kupują te dyski, skoro stare, zwykłe dobrze działały?
...
2017-08-11 21:40:40

Historia Ziemi

Komentarze: 0
Witajcie!

Dzisiaj chciałbym troszkę skupić się na naszej rodzimej planecie, a konkretnie nad jej historią.
Opowiem wam trochę o tym, jak powstała Ziemia.
Z góry mówię, że to będzie dość ogólne podsumowanie, gdybym chciał pisać więcej, po prostu bym napisał książkę albo i cykl...
Historia Ziemi to bowiem 5 długich miliardów lat, a nawet więcej...
Zanim przejdę do samego opisu Ziemi chciałbym podkreślić kilka rzeczy.
TO, co tutaj opiszę, jest efektem licznych badań i obliczeń...
Nikt jednak wam nie zagwarantuje, że nie ma tu błędu, wciąż powstają nowe teorie.
Daty, które podam, są dość płynne, składy atmosfery niepewne.
To, co wam opowiem, to najbardziej prawdopodobna, jak na współczesny poziom nauki, historia Ziemi.
...
2017-02-21 00:30:36

1 z 1Nawigacja


Copyright (©) 2014-2019, Dawid Pieper